Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Príbeh jednej veci: základné biele tričko

Príbeh jednej veci: základné biele tričko

Dnes má absolútne každý biele základné tričko, ale len málo ľudí vie, ako v histórii ľudstva tento typ oblečenia vznikol.

Každý má v šatníku niekoľko tričiek, vrátane bielych, ktoré sú v teplom období skvelým pomocníkom. Dnes ho má každý, ale nie každý vie, že tričká sa kedysi považovali za spodnú bielizeň. Ako sa v histórii ľudstva objavil tento typ oblečenia a ako sa stal základným prvkom každodenného šatníka každého moderného človeka, si povieme v tomto článku.

Dnes je tričko najuniverzálnejším a najdemokratickejším kúskom šatníka. Hoci slovníky ho často opisujú ako “úpletové športové košele bez rukávov”, nenosíme ho len do posilňovne alebo na behanie. Mimochodom, v histórii trička nemôžeme vyčleniť ani jedno obdobie, počas ktorého by sa používalo len na šport!… Ale poďme pekne po poriadku.

Doba pred tričkami: “predchodca” tričiek

Za “predchodcu” trička sa považuje pánsky overal, jednodielna vec používaná ako spodná bielizeň, zapínaná na gombíky, s dlhými rukávmi a nohavicami. V 19. storočí sa kombinéza delila na vrchnú a spodnú časť. Spodné tričko sa neskôr vyvinulo do podoby, ktorá sa dnes v angličtine nazýva “T-shirt” a v slovenčine “tričko”.

Príbeh jednej veci: základné biele tričko
Spočiatku základné biele trička nosili námorníci a ponorkári

Vznik trička

Hoci sa tričko vo svojej súčasnom tvare objavilo nie tak dávno, história nezachovala meno jeho tvorcu. O tom, kedy vznikol, sa vedú diskusie.

Podľa jednej z verzií je “dátumom narodenia” trička rok 1913, keď bolo predstavené spodné tričko bez gombíkov a goliera, s krátkymi rukávmi. Spočiatku ich nosili námorníci a ponorkári.

Podľa inej verzie sa tričko stalo tričkom, keď dostalo názov “T-shirt”. Bavlnený odev s krátkymi rukávmi a bez goliera dostal takýto názov vďaka svojmu tvaru písmena “T”. Názov sa objavil v 20. rokoch 20. storočia a takmer okamžite sa zapísal do slovníkov.

Počas druhej svetovej vojny sa tričko ako súčasť uniformy rozšírilo – bolo už súčasťou uniformy nielen námorníctva, ale aj všetkých západných armád. Časopis LIFE zvýšil jej popularitu, keď v roku 1942 na jednej z tituliek uverejnil fotografiu kadeta streleckej školy Vzdušných síl v Las Vegase, ktorý mal na sebe jednu z týchto tričiek.

Keď sa vojaci po vojne vrátili domov, naďalej nosili tričko ako civilisti. Tričko nosili aj robotníci. Tričko sa stalo veľmi populárnym, bolo symbolom jednoty, mužnosti a práce a jeho pamäť ako súčasť uniformy bola silná. Ešte sa však nedal nazvať módnym kúskom oblečenia.

Časopis LIFE v roku 1942: : prvé základné biele tričko

Tričko sa stáva módnym

Električka zvaná Túžba-Marlon Brando
Výstupu trička na módny piedestál napomohol filmový priemysel. Vo filme “Električka zvaná Túžba” z roku 1951 sa 27-ročný Marlon Brando objavuje na plátne v jednoduchom bielom tričku, ktoré zvýrazňuje jeho postavu. Film mal obrovský úspech a stal sa klasikou, rovnaký úspech čakal aj tričko.

Predaj tričiek prudko vzrástol. Tričká sa kedysi považovali za nevhodný spôsob, keď ste v nich vyšli z domu mimo záhrady. Teraz sa čoraz častejšie objavovali na filmových plátnach aj na scénach. Tričká nosili rebelskí hudobníci, fashionisti, hippies aj politici.

Tričko ako vyjadrenie

Keď sa tričko objavilo prvýkrát, bolo jednofarebné, bielej farby. Čoskoro sa však na ňom začali tlačiť nápisy a symboly. Za prvú zachovanú fotografiu trička s potlačou sa považuje fotografia kadeta na titulke časopisu Life. Hoci existujú správy, že potlače tričiek boli vytlačené už skôr.

V roku 1933 napríklad športový obchod v Michigane predával tričká Champion s nápisom Michigan a v roku 1939 spoločnosť Beefy-T Company vyrobila prvé propagačné tričko oznamujúce film Čarodejník z krajiny Oz. V roku 1948 sa tričko stalo prvou “platformou” pre politickú kampaň: guvernér USA Thomas Edmund Dewey ho použil vo svojej volebnej kampani.
V 1948 sa tričko stalo prvou platformou pre politickú kampaň
Tričko ako vyjadrenie
Nápisy na tričkách sa stali veľmi populárnymi v 60. rokoch a odvtedy sa len rozrastali. Názvy športových tímov a hudobných skupín, vtipné (alebo nie až tak vtipné) kresby a symboly, propagandistické alebo provokatívne obrázky a vyjadrenia, logá a slogany značiek, portréty, fotografie, abstrakcia…

Biele tričko sa stalo univerzálnym “plátnom”, spôsobom vyjadrenia, formou propagandy, znakom odlišnosti a príslušnosti – a mimoriadne módnym kuskom.

Tričko v dámskom šatníku

Tričko sa dostalo do dámskeho šatníka v 60. rokoch 20. storočia, ale skutočne populárne sa stalo až v 80. rokoch. Vtedy to bola klasická biela aj žiarivé farby, oversize a vyhrnuté rukávy, kontrastné nápisy, logá a vzory, rezané lemy a krátke tričká, ktoré odhaľovali pás…

Postupne sa tričká “upokojili” a popri kategóriách mládežníckeho alebo športového oblečenia sa stali súčasťou zoznamu základných položiek šatníka. Dnes sa tričko dá nosiť do posilňovne, na večierok, do kancelárie a dokonca aj na slávnostnú udalosť – dobre zvolené a skombinované tričko je vhodné takmer všade.

Brigitte Bardot vo filme Súkromný život, 1962Brigitte Bardot vo filme Súkromný život, 1962
Jane Birkin, 1974Jane Birkin, 1974
Madonna, 1989Madonna, 1989

Kvalitné tričko sa hodí na casual kombinácie, na červený koberec, ako podklad pre statement bižutériu a v najčistejšej podobe ako vec sama o sebe, ktorá nepotrebuje žiadne ďalšie štýlové doplnky.

Koľko bielych tričiek potrebuje žena, aby bola úplne šťastná? Vzhľadom na to, že nevydržia dlho (často sa perú a biela je najdrahšia farba na nosenie, škvrny, zašednutie a roztiahnutie pleteniny pomerne rýchlo spôsobia, že tričko je nepoužiteľné), mali by ste ich mať k dispozícii aspoň niekoľko. Najmä preto, že rôzne tričká budú slúžiť ako základ rôznych outfitov.

To, čo začalo ako sláva bieleho trička, je stále aktuálne: džínsy, tenisky a kardigán (alebo klasický trenčkot) sú najlepšími partnermi bieleho trička. Vo všeobecnosti sa všetky predmety jednoduchého strihu dokonale kombinujú s bielym tričkom, takže z hľadiska svojej univerzálnosti uzavrie aj džínsy s bielou košeľou.

Aby to nebolo tak nudné, môžete to urobiť po parížsky: pridať červený rúž, vlasy si dať do romantického zväzku a vyjsť si na sobotňajšiu promenádu.

Výber slušivých základných tričiek z aktuálnych kolekcií značiek
v rôznych cenových segmentoch.


ARKET

základné biele tričko ARKET

Benetton

základné biele tričko ZARA

River Island

základné biele tričko Reserved

MANGO

základné biele tričko MANGO

Lacoste

základné biele tričko Massimo Dutti

COS

základné biele tričko COS

M&S

základné biele tričko Benetton

GANT

základné biele tričko GAP

Módne trendy

Aj tričko však podlieha módnym zmenám a kým pred piatimi rokmi sme nosili elegantné priliehavé tričko s úzkymi džínsami, dnes je v móde voľný, mužný strih.

Voľné biele tričko sa zapraví do nohavíc a džínsov s vysokým pásom a nosí sa so sakami pánskeho strihu, ktoré sú ďalším kľúčovým kúskom tejto sezóny. Tieto košele môžete hľadať v dámskych kolekciách (napríklad Asos), ako aj v pánskych kolekciách.

Bavlnené biele tričko nájdete v kolekciách rôznych značiek a je dostupné v rôznych hrúbkach bavlny – vyberte si ho podľa toho, ako ho plánujete nosiť. Tričká z hrubšieho džerseja dobre držia tvar, nemačkajú sa a sú skvelé ako vrchné diely pod saká a trenčkoty. Základné kúsky zo 100 % bavlny vždy nájdete na Asose (úprimne, v tomto prípade nemá zmysel kupovať drahšie tričká).

Biele tričko s pestrou potlačou

NAJLEPŠÍ PRIATEĽ ZLOŽITEJ POTLAČE

Základné tričko je ideálnym partnerom pre veci s pestrou potlačou, ktorú je ťažké zladiť s čímkoľvek iným. Pravidlo je jednoduché: ak sa pozeráte na komplikovaný kúsok – nohavice, sukňu, sako – a neviete si predstaviť, s čím by ste ho mohli nosiť, skúste biele tričko. Jeho jednoduchosť pomáha vyčistiť vzhľad tým, že upravuje spleť farieb a línií.

Biele tričko je základ pre výraznú bižutériu

BÁZA PRE AKCENTY

Biele tričko je dokonalým základom pre výraznú bižutériu, šatky a akékoľvek iné akcenty, takže je ideálnym základom pre dnes módnu bižutériu z masívneho žltého kovu.

Véčkový výstrih

V-NECK

O tričku s výstrihom do V má zmysel písať samostatne – perfektne sa hodí k saku a kabátu, pretože takýto strih ladí s líniami goliera tých druhých. Takéto tričká sú vždy k dispozícii v kolekciách Asos. Sú vyrobené z kvalitnej bavlny a výstrih je presne taký, aký má byť.

Niekoľko outfitov a príkladov na inšpiráciu


Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Ako nosit základné biele tričko
Fashionista | Last Updated:   December 15, 2022