Každý má v šatníku niekoľko tričiek, vrátane bielych, ktoré sú v teplom období skvelým pomocníkom. Dnes ho má každý, ale nie každý vie, že tričká sa kedysi považovali za spodnú bielizeň. Ako sa v histórii ľudstva objavil tento typ oblečenia a ako sa stal základným prvkom každodenného šatníka každého moderného človeka, si povieme v tomto článku.
Dnes je tričko najuniverzálnejším a najdemokratickejším kúskom šatníka. Hoci slovníky ho často opisujú ako “úpletové športové košele bez rukávov”, nenosíme ho len do posilňovne alebo na behanie. Mimochodom, v histórii trička nemôžeme vyčleniť ani jedno obdobie, počas ktorého by sa používalo len na šport!… Ale poďme pekne po poriadku.
Doba pred tričkami: “predchodca” tričiek
Za “predchodcu” trička sa považuje pánsky overal, jednodielna vec používaná ako spodná bielizeň, zapínaná na gombíky, s dlhými rukávmi a nohavicami. V 19. storočí sa kombinéza delila na vrchnú a spodnú časť. Spodné tričko sa neskôr vyvinulo do podoby, ktorá sa dnes v angličtine nazýva “T-shirt” a v slovenčine “tričko”.
Vznik trička
Hoci sa tričko vo svojej súčasnom tvare objavilo nie tak dávno, história nezachovala meno jeho tvorcu. O tom, kedy vznikol, sa vedú diskusie.
Podľa jednej z verzií je “dátumom narodenia” trička rok 1913, keď bolo predstavené spodné tričko bez gombíkov a goliera, s krátkymi rukávmi. Spočiatku ich nosili námorníci a ponorkári.
Podľa inej verzie sa tričko stalo tričkom, keď dostalo názov “T-shirt”. Bavlnený odev s krátkymi rukávmi a bez goliera dostal takýto názov vďaka svojmu tvaru písmena “T”. Názov sa objavil v 20. rokoch 20. storočia a takmer okamžite sa zapísal do slovníkov.
Počas druhej svetovej vojny sa tričko ako súčasť uniformy rozšírilo – bolo už súčasťou uniformy nielen námorníctva, ale aj všetkých západných armád. Časopis LIFE zvýšil jej popularitu, keď v roku 1942 na jednej z tituliek uverejnil fotografiu kadeta streleckej školy Vzdušných síl v Las Vegase, ktorý mal na sebe jednu z týchto tričiek.
Keď sa vojaci po vojne vrátili domov, naďalej nosili tričko ako civilisti. Tričko nosili aj robotníci. Tričko sa stalo veľmi populárnym, bolo symbolom jednoty, mužnosti a práce a jeho pamäť ako súčasť uniformy bola silná. Ešte sa však nedal nazvať módnym kúskom oblečenia.
Tričko sa stáva módnym
Predaj tričiek prudko vzrástol. Tričká sa kedysi považovali za nevhodný spôsob, keď ste v nich vyšli z domu mimo záhrady. Teraz sa čoraz častejšie objavovali na filmových plátnach aj na scénach. Tričká nosili rebelskí hudobníci, fashionisti, hippies aj politici.
Tričko ako vyjadrenie
Keď sa tričko objavilo prvýkrát, bolo jednofarebné, bielej farby. Čoskoro sa však na ňom začali tlačiť nápisy a symboly. Za prvú zachovanú fotografiu trička s potlačou sa považuje fotografia kadeta na titulke časopisu Life. Hoci existujú správy, že potlače tričiek boli vytlačené už skôr.
Biele tričko sa stalo univerzálnym “plátnom”, spôsobom vyjadrenia, formou propagandy, znakom odlišnosti a príslušnosti – a mimoriadne módnym kuskom.
Tričko v dámskom šatníku
Tričko sa dostalo do dámskeho šatníka v 60. rokoch 20. storočia, ale skutočne populárne sa stalo až v 80. rokoch. Vtedy to bola klasická biela aj žiarivé farby, oversize a vyhrnuté rukávy, kontrastné nápisy, logá a vzory, rezané lemy a krátke tričká, ktoré odhaľovali pás…
Postupne sa tričká “upokojili” a popri kategóriách mládežníckeho alebo športového oblečenia sa stali súčasťou zoznamu základných položiek šatníka. Dnes sa tričko dá nosiť do posilňovne, na večierok, do kancelárie a dokonca aj na slávnostnú udalosť – dobre zvolené a skombinované tričko je vhodné takmer všade.
Kvalitné tričko sa hodí na casual kombinácie, na červený koberec, ako podklad pre statement bižutériu a v najčistejšej podobe ako vec sama o sebe, ktorá nepotrebuje žiadne ďalšie štýlové doplnky.
To, čo začalo ako sláva bieleho trička, je stále aktuálne: džínsy, tenisky a kardigán (alebo klasický trenčkot) sú najlepšími partnermi bieleho trička. Vo všeobecnosti sa všetky predmety jednoduchého strihu dokonale kombinujú s bielym tričkom, takže z hľadiska svojej univerzálnosti uzavrie aj džínsy s bielou košeľou.
Aby to nebolo tak nudné, môžete to urobiť po parížsky: pridať červený rúž, vlasy si dať do romantického zväzku a vyjsť si na sobotňajšiu promenádu.
Výber slušivých základných tričiek z aktuálnych kolekcií značiek
v rôznych cenových segmentoch.
Módne trendy
Voľné biele tričko sa zapraví do nohavíc a džínsov s vysokým pásom a nosí sa so sakami pánskeho strihu, ktoré sú ďalším kľúčovým kúskom tejto sezóny. Tieto košele môžete hľadať v dámskych kolekciách (napríklad Asos), ako aj v pánskych kolekciách.
Bavlnené biele tričko nájdete v kolekciách rôznych značiek a je dostupné v rôznych hrúbkach bavlny – vyberte si ho podľa toho, ako ho plánujete nosiť. Tričká z hrubšieho džerseja dobre držia tvar, nemačkajú sa a sú skvelé ako vrchné diely pod saká a trenčkoty. Základné kúsky zo 100 % bavlny vždy nájdete na Asose (úprimne, v tomto prípade nemá zmysel kupovať drahšie tričká).
NAJLEPŠÍ PRIATEĽ ZLOŽITEJ POTLAČE
Základné tričko je ideálnym partnerom pre veci s pestrou potlačou, ktorú je ťažké zladiť s čímkoľvek iným. Pravidlo je jednoduché: ak sa pozeráte na komplikovaný kúsok – nohavice, sukňu, sako – a neviete si predstaviť, s čím by ste ho mohli nosiť, skúste biele tričko. Jeho jednoduchosť pomáha vyčistiť vzhľad tým, že upravuje spleť farieb a línií.
BÁZA PRE AKCENTY
Biele tričko je dokonalým základom pre výraznú bižutériu, šatky a akékoľvek iné akcenty, takže je ideálnym základom pre dnes módnu bižutériu z masívneho žltého kovu.
V-NECK
O tričku s výstrihom do V má zmysel písať samostatne – perfektne sa hodí k saku a kabátu, pretože takýto strih ladí s líniami goliera tých druhých. Takéto tričká sú vždy k dispozícii v kolekciách Asos. Sú vyrobené z kvalitnej bavlny a výstrih je presne taký, aký má byť.