Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Ako si vytvoriť kapsulový šatník

Ako si vytvoriť kapsulový šatník

Ak sa vám páči myšlienka mini šatníka s dokonale kombinovateľnými a vymeniteľnými kúskami, tento článok vám bude nápomocný! Povieme vám, čo je to kapsulový šatník a ako si ho vytvoriť v šiestich jednoduchých krokoch.

Čo je to kapsulový šatník?

Základný kapsulový šatník pre ženy nie je zoznamom položiek, ale systémom, ktorý vychádza z vášho osobného štýlu. Pre každú ženu bude tento systém iný a zoznam položiek v základnom šatníku rôznych žien bude úplne odlišný. Ako príklad: pre niekoho bude základnou položkou biznis oblek a niekto si vytvorí kapsulový šatník založený na športovom oblečení.

AKO TO VŠETKO ZAČALO

Termín “kapsulový šatník” pôvodne vymyslela v 70. rokoch 20. storočia britská módna guru Susie Faux. V tých časoch mali ženy vo svojich šatníkoch väčšinou individuálne oblečenie, a nie súbor vymeniteľných vecí. Kapsulový šatník na druhej strane znamenal niekoľko nadčasových a nestarnúcich kúskov, ktoré sa dali kombinovať s “prechodnými” sezónnymi odevami.

Pracujúce ženy si túto myšlienku rýchlo osvojili. V tých rokoch boli základným tovarom kapsuly sukne v tvare ceruzky, biele košele a iné neosobné, a teda univerzálne oblečenie. Kapsulové odevy v podstate plnili úlohu toho, čo sme v tomto článku nazvali základnými kuskami.

KAPSULOVÝ ŠATNÍK DNES

Koncept kapsulového šatníka sa časom mierne zmenil. Dnes sa dá opísať takto:

  1. Ide o šatník pozostávajúci z 20-40 kusov vrátane obuvi a vrchného oblečenia (ale bez doplnkov a vecí, ako je spodná bielizeň, športové oblečenie alebo pyžamo).
  2. Kapsulový šatník existuje sám o sebe – to znamená, že by ste nemali miešať veci z kapsulového šatníka s iným oblečením.
  3. Kapsulový šatník má obmedzenú veľkosť, preto je potrebné ho aktualizovať podľa ročných období a môžete si vybrať položky zo hlavného šatníka. To znamená, že váš kapsulový šatník je v skutočnosti najaktívnejšou časťou vášho šatníka.

Aký veľký by mal byť kapsulový šatník?

Ideálna veľkosť závisí od troch faktorov – vášho štýlu, životného štýlu a vašu potrebu rozmanitosti.
Štýl. Ak preferujete jednoduchý štýl, budete potrebovať menej vecí ako milovníci zložitejších a vrstvených outfitov.
Životný štýl. Ak potrebujete oblečenie na rôzne udalosti, budete potrebovať viac vecí ako niekto, kto môže nosiť každý deň to isté.
Potreba rozmanitosti. Ak máte radi široký výber oblečenia, budete potrebovať viac vecí ako niekto, komu nevadí opakovanie oblečenia zo dňa na deň.

Neexistuje žiadne pevné pravidlo na určenie počtu kusov v kapsulovom šatníku. Pri tvorbe takéhoto šatníka sa riaďte približnými číslami (20-25 až 40 položiek), ale buďte pripravení v prípade potreby urobiť úpravy.

Ako si vytvoriť kapsulový šatník

Prečo práve kapsulový šatník?

Najznámejšou výhodou kapsulových šatníkov je, že uľahčujú ranný výber oblečenia, pretože všetky ich súčasti do seba dobre zapadajú. Okrem toho zostavovanie kapsulových šatníkov vedie k premyslenejšiemu prístupu k procesu výberu a nákupu oblečenia.

Nemusíte sa obmedzovať v počte položiek, aby ste získali šatník s univerzálne zladenými kúskami, ani sa naučiť zvládať impulzívne nákupy. To všetko môžete dosiahnuť bez ohľadu na počet kusov vo vašom šatníku.

Prečo teda vôbec potrebujete kapsulové šatníky? Prečo sa vedome obmedzovať, pokiaľ ide o oblečenie? Existuje päť typov ľudí, pre ktorých tento koncept funguje dobre. Ak patríte k týmto typom, je pre vás rozumné skúsiť si vytvoriť kapsulový šatník.

MÁTE RADI JEDNODUCHOSŤ

Sú ľudia, ktorí majú v šatníku jednoducho radi málo oblečenia, ale všetky sú starostlivo vybrané. Radi sa prehrabávajú v šatníku a vyhadzujú veci. A sú nervózni, keď sú obklopení množstvom vecí alebo ľudí. Ak ste fanúšikom jednoduchosti, myšlienka kapsulového šatníka sa vám bude páčiť.

VÁŠ ŠATNÍK JE V PROCESE VÝVOJA

Ak v súčasnosti nemáte v šatníku takmer žiadne oblečenie, ktoré by sa vám páčilo, je rozumné začať s vytváraním kapsulového šatníka skôr, ako úplne zmeníte svoj štýl. Budete musieť myslieť na menej vecí a rýchlejšie dosiahnete svoj cieľ. Výsledkom bude funkčná základná súprava oblečenia, ktorú môžete neskôr rozšíriť.

MUSÍTE DODRŽIAVAŤ PRAVIDLÁ OBLIEKANIA V PRÁCI.

Ak má vaša firma prísny dress code, je rozumné vytvoriť si malý samostatný šatník len na pracovné oblečenie. Oddelené šatníky vám pomôžu lepšie vyjadriť vašu individualitu vo voľnom čase a zároveň nosiť správne a pohodlné oblečenie do práce.

CHCETE SA OBLIECŤ ZAUJÍMAVO A ČO NAJLEPŠIE VYUŽIŤ TO, ČO MÁTE.

Ak máte tendenciu kupovať si nové veci, keď vám dochádzajú nápady na zaujímavý look, skúste si vytvoriť kapsulový šatník z vecí, ktoré už máte. Už ste niekedy počuli o experimente s názvom “30×30 Remix”? Bol vynájdený a spopularizovala ho blogerka Kendi Skeen (jej blog sa volá KendiEveryday). Experiment prebieha nasledovne: musíte si vybrať tridsať vecí zo svojho šatníka a potom z nich počas nasledujúcich tridsiatich dní vytvoriť tridsať rôznych outfitov.

VEĽA CESTUJETE ALEBO MÁTE NABITÝ PROGRAM.

Mať na výber z množstva oblečenia nie je vždy dobrá vec, najmä keď nemáte vôbec žiadny voľný čas a nie ste pripravení stráviť drahocenné minúty mimo práce premýšľaním, čo si obliecť. Ani to nie je bohatá voľba pre tých, ktorí sú neustále na cestách a musia cestovať len s jedným kufrom. Vopred venujte trochu času tomu, aby ste si vytvorili kapsulový šatník s dvadsiatimi kúskami, z ktorých si môžete zostaviť outfit na akúkoľvek príležitosť. Nebudete to ľutovať, pretože vám to uvoľní dosť času.

Ako často by sa mal kapsulový šatník aktualizovať?

Jarný outfit
Záleží len na tom, prečo ste pôvodne vytvorili kapsulový šatník. Ak sa tohto konceptu v dohľadnej dobe nechystáte vzdať (napríklad sa vám páči jednoduchosť kapsulového šatníka alebo ho používate v práci), odporúčam ho aktualizovať každé tri mesiace – len preto, aby vaše oblečenie zodpovedalo sezóne.

Ak je pre vás kapsulový šatník len dočasným riešením (počas cestovania alebo práce na veľkom projekte), nemusíte investovať do celého nového šatníka. Keď ho už nebudete potrebovať, vráťte sa k svojmu bežnému šatníku.

A nezabudnite: aktualizácia kapsulového šatníka nie je to isté ako jeho doplnenie čerstvo zakúpenými vecami. Naopak, hlavným zdrojom “nových” vecí by mal byť váš základný šatník. Len ak si uvedomíte, že vám chýba základný a nevyhnutný kus oblečenia, môžete si ho kúpiť.


Ako si vytvoriť kapsulový šatník?

Kapsulový šatník je v podstate zmenšená verzia vášho bežného šatníka – čím dôkladnejšie ho plánujete a vyberáte, tým lepšie. Ak chcete, aby bol váš kapsulový šatník malý a pohodlný, všetky kúsky by mali byť čo najfunkčnejšie.

Do svojho kapsulového šatníka nezahŕňajte oblečenie, ktoré sa vám veľmi nepáči alebo je len súčasťou jedného outfitu – napríklad elegantný, očarujúci top, ktorý si oblečiete maximálne raz za mesiac. Každá položka kapsuly by mala byť stopercentne vhodná pre váš štýl, praktická a univerzálna – aby ste ju mohli nosiť v rôznych kombináciách mnohokrát za mesiac alebo dokonca za týždeň.

Takto vyzerá celkový postup tvorby kapsulového šatníka.

Trendove laky na nechty na NOTINO.SK

KROK 1. ROZHODNITE SA, AKO BUDETE POUŽÍVAŤ OBLEČENIE Z KAPSULOVÉHO ŠATNÍKA

Aby bol šatník považovaný za praktický, mal by čo najviac zodpovedať vášmu životnému štýlu, teda tomu, čo robíte každý deň. Nie to, čo radi robíte alebo čo dúfate, že budete robiť v budúcnosti. Nie, šatník by mal byť relevantný pre dnešok.

Ideálny šatník sa skladá práve z takýchto vecí. Najlepšou možnosťou je, ak máte primerané množstvo oblečenia na všetky svoje pravidelné aktivity. Ak celý týždeň pracujete v kancelárii s prísnym dress kódom a dvakrát do mesiaca chodíte do luxusných reštaurácií, mali by ste mať oveľa viac pracovných oblekov ako luxusných večerných šiat. Dáva to zmysel, však?

schema zivotneho styla
Ak ste si už nakreslili schému svojho životného štýlu, použite ju ako základ pre kapsulový šatník. Ak ho potrebujete len na prácu alebo na obmedzené obdobie, počas ktorého budete nosiť iné oblečenie ako zvyčajne (napríklad služobná cesta do krajiny s iným podnebím), vytvorte si novú schému.

Prečítajte si článok o vytváraní šatníka, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu.


KROK 2. STRUČNE OPÍŠTE ŠTÝL

Mood board „tabuľa nálady“ je jednoduchý a veľmi účinný nástroj, ktorý používajú všetci v kreatívnom svete, od redaktorov módnych časopisov až po dizajnérov a architektov. Vaším cieľom je vytvoriť komplexnú vizuálnu identitu vášho štýlu.

Vytvorenie písomného zhrnutia vám poskytne konkrétnu a ucelenú predstavu o vašom štýle, na ktorú sa môžete viackrát odvolať pri tvorbe vášho šatníka. Ak chcete napísať takýto prehľad, odpovedzte na nasledujúce otázky:

  • Aké meno sa hodí k vášmu štýlu?.
  • Ako vyzerá typický outfit vo vašom štýle?
  • Ako charakterizuje odev tohto štýlu osobu, ktorá ho nosí?
  • Vymenujte kľúčové zložky svojho ideálneho štýlu.
  • Aké farby sú v tomto štýle najbežnejšie?
  • Aké siluety a vzory sú typické pre váš štýl?
  • Ktoré látky a materiály sú najvhodnejšie pre váš štýl?
  • Aké doplnky, stylingové techniky, účesy alebo líčenie sa najlepšie hodia k tomuto štýlu?

Skúste si uvedomiť, v čom obsah vášho šatníka momentálne nevyhovuje vášmu ideálnemu štýlu. To vám pomôže určiť priority, keď sa dostanete do štádia výberu nového oblečenia.

tabuľa nálady moodboard

KROK 3. VYTVORENIE ZÁKLADNEJ ŠTRUKTÚRY

Na základe diagramu a mini popisu štýlu premyslite štruktúru svojho kapsulového šatníka: uveďte, koľko položiek z rôznych kategórií by mal obsahovať (napr. koľko džínsov, topov, tenisiek atď.).

Doplňte časti základného vzorového oblečenia (štýlový vzorec), ktoré vyhovuje vášmu štýlu, v ktorom sa cítite sebaisto a pohodlne, a ďalšie veci, ktoré chcete nosiť pravidelne. Odhadnite, koľko vecí budete potrebovať, pričom nezabúdajte, že ich bude potrebné z času na čas vyprať.

Takto môže vyzerať základná štruktúra šatníka:

– Rovné džínsy: 2
– Široké nohavice: 2
– Sukne: 2
– Trenčkoty: 1
– Bundy: 1
– Saká: 2
– Kardigány: 4
– Pletené svetre: 5
– Ľahké zvršky: 4
– Tričká s dlhým rukávom: 3
– Mokasíny: 1
– Vysoké podpätky: 2
– Tenisky: 1

KROK 4. PRIDAJTE PODROBNOSTI

V tomto kroku musíte zistiť, ktoré z vašich existujúcich vecí chcete zaradiť do kapsulového šatníka, a zaradiť ich do zoznamu (nezabudnite, že tieto veci by mali byť v súlade s vaším celkovým štýlom a životným štýlom).

Potom si pozrite zoznam chýbajúcich kusov a presne určte, ako by mali vyzerať: farba, materiál, strih atď. Používajte farebné palety a štýlové vzorce, aby ste sa uistili, že sa zakúpené položky budú hodiť k ostatným zložkám vášho kapsulového šatníka.

Po tomto kroku môže štruktúra vášho šatníka vyzerať takto:

2 PÁRY ROVNÝCH DŽÍNSOV
– Tmavomodrá ✔
– Modrá farba ✔

2 PÁRY ŠIROKÝCH NOHAVÍC
– Čierna farba ✔
– Biela ✔

2 SUKNE
– Zelená ceruzková sukňa ✔
– Šedá minisukňa

1 TRENCHCOAT / KABÁT
– Šedý vlnený kabát ✔

1 BUNDA
– Modrý denim ✔

4 KARDIGÁNA
– Zelená farba
– Slivka (dlhá) ✔
– Čierna farba ✔
– Popelavý ružový

5 SVETROV
– Biela s veľkými vrkočmi ✔
– Biela s čipkovanou aplikáciou
– Šedá farba ✔
– Čierna s lemovaním ✔
– Slivka/ružová so vzorom Fair Isle

4 TOPY
– Čierny hodváb ✔
– Sivá bavlna ✔
– Biela
– Čierna/biela s flitrami ✔

3 TRIČKÁ S DLHÝM RUKÁVOM
– Pruhované ✔
– Šedá farba ✔
– Čierna s V výstrihom ✔

1 PÁR MOKASÍN
– Čierna so strapcami ✔

2 PÁRY TOPÁNOK NA VYSOKOM PODPÄTKU
– Čierna farba
– Slivka ✔

1 PÁR TENISIEK
– Šedá farba ✔

✔ – Veci, ktoré už vlastním

štruktúra vášho šatníka

KROK 5. VYTVORENIE NÁKUPNÉHO ZOZNAMU

Teraz, keď už viete, čo by malo patriť do vášho kapsulového šatníka, rozdeľte veci podľa dôležitosti, kategorizujte ich do skupín (s najvyššou prioritou, strednou prioritou a nízkou prioritou) alebo im jednoducho určte priority.

Ak chcete kompletnú zmenu, v určitom okamihu môžete byť v pokušení ísť von a kúpiť niekoľko priemerných, ale lacných položiek, len aby ste mali na výber. Nerobte to! Nezabúdajte, že vaším cieľom je vlastniť kvalitný šatník, ktorý budete s radosťou nosiť dlhé roky.

Dajte si za úlohu nájsť čo najkvalitnejšiu možnosť pre každú položku na zozname. To neznamená, že musíte kupovať len drahé veci!


KROK 6. PLÁNOVANIE OUTFITOV

PLÁNOVANIE OUTFITOV
Doprajte si dostatok času na zoznámenie sa s novým kapsulovým šatníkom a postupne prídete na celý rad rôznych outfitov.

Vaším cieľom je všetko si vyskúšať a zabaviť sa! Vyskúšajte najrôznejšie kombinácie a nezabudnite používať doplnky a rôzne stylingové triky, až kým nebudete mať niekoľko nových lookov, ktoré sa už neviete dočkať, kedy budete môcť nosiť v reálnom živote.

ČO BUDETE POTREBOVAŤ
– „Tabuľa nálady“ ako referencia
– Veľké zrkadlo, aby ste sa mohli vidieť celí
– Fotoaparát alebo mobil
– Súbor s vašimi poznámkami k štýlu.
– Obľúbená hudba

Začnite pracovať na každom novom looku výberom jeho základných prvkov: nohavíc, topov, topánok atď. Použite štýlové vzorce ako tipy alebo jednoducho skúste kombinovať základné, kľúčové a výrazné kúsky v rôznych kombináciách a pomeroch. Experimentujte!

Fashionista | Last Updated:   April 5, 2022