Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Kašmír: Ako si vybrať, s čím ho nosiť a ako sa správne starať o kašmírové oblečenie

Kašmír: Ako si vybrať, s čím ho nosiť a ako sa správne starať o kašmírové oblečenie

Dnes vám podrobnejšie odpovieme na jednu z najčastejších otázok, ktoré nám kladú na tému “ako si vybrať kašmír”.

Tento článok vám bude akýmsi sprievodcom, ktorý vám vysvetlí, ktoré kašmírové kúsky sa oplatí mať vo svojom základnom šatníku, čo treba zohľadniť pri ich výbere a ako predĺžiť ich životnosť.

Niekto mocný vo svete módy povedal, že žena má nárok na krásne veci len preto, že je žena. Krása predmetov a vecí okolo ženy ju napĺňa energiou, o ktorú sa potom delí s mužmi a deťmi. Či je to pravda, alebo nie, veda nevie, ale je fakt, že len málo žien by sa dobrovoľne vzdalo krásnych vecí.

Dobrý kašmír plne uspokojuje túto ženskú potrebu krásneho a všestranného oblečenia. Kašmírové roláky, kardigany, pulóvre, šály a svetre zútulňujú zimu a spríjemňujú jar a jeseň, spoľahlivo zahrejú, sú príjemné na dotyk (neštípu a nedráždia pokožku), nositeľné a celkovo krásne.

Čo je kašmír?

Kašmír do Európy priviezol Bonaparte a pôvodne sa kašmírové kozy používali na výrobu šálov, ktoré boli vysoko cenené šľachtou. V prvej polovici 20. storočia začali viaceré módne domy vyrábať odevy z kašmíru a dnes sú kašmírové kúsky (alebo kašmírové priadze) dostupné nielen v najvyššej triede, ale aj na masovom trhu.

Výrobca môže používať slovo kašmír len vtedy, ak je priadza vyrobená z vlny (alebo skôr z podsady) kašmírových kôz, ale vlna má rôznu dĺžku vlákien, takže kvalita kašmírových odevov sa môže veľmi líšiť.

kašmírske kozyLoro Piana film “Cashmere – The Origin of a Secret”
Kašmírová tkanina sa vyrába z vlny špeciálneho druhu kozy, ktorá sa pasie v púštnej oblasti Gobi na hraniciach Mongolska a Číny. Ich zvláštnosť spočíva v tom, že na rozdiel od všetkých ostatných kôz na svete sa kašmírske kozy musia vyrovnávať s pekelnými výkyvmi teplôt, ktoré občas klesajú až na 40 stupňov pod bod mrazu.

Drsné podnebie prinútilo kozy prispôsobiť sa a v procese evolúcie získali zaujímavú možnosť: v jesenných a zimných mesiacoch im rastie podsada, ktorú na jar zbierajú poľnohospodári a z ktorej sa vyrába kašmírová priadza. Spodná vrstva je ľahká, teplá a mäkká, čo sú vlastnosti, ktoré môžete očakávať od kašmírového svetra.

Je dôležité vedieť, že surovina používaná na výrobu kašmírovej priadze nie je rovnorodá: najdrahšia vlna pochádza z krku a brucha mladých zvierat, jej vlákna sú dlhšie a tkanina je kvalitnejšia.

Lacnejšie suroviny sa berú odinakiaľ a majú úplne nižšiu kvalitu. Aby sa oklamal kupujúci a aby sa z veci stal “kašmír”, priadza sa ošetruje drsnými chemikáliami, ktoré ničia štruktúru vlny a výrazne ovplyvňujú spôsob, akým sa vec správa pri nosení.

Vo všeobecnosti sa oplatí 100-krát premýšľať, než si kúpite “cenovo dostupný kašmír” – cena bude stále vysoká (čarovné slovíčko “kašmír” na etikete…) a pri nosení nebude mať žiadne osobitné výhody oproti kvalitnej vlne (napríklad merino).

podsada, ktorú na jar zbierajú poľnohospodári a z ktorej sa vyrába kašmírová priadza

Ako si vybrať kašmír


Často počúvame poznámky typu “kvalitný kašmír nájdete lacno u “jednej značky” a podobne, ale v skutočnosti kvalitný kašmír nemôže byť jednoducho lacný fyzicky:

 • Veľmi drahé suroviny (cena kvalitnej priadze je približne 100 USD za kg, to sú náklady na suroviny pre výrobcu odevu, ku ktorým sa potom pripočítajú náklady na dopravu, výrobu, balenie atď., atď., priemerné náklady v odvetví na hotový odev sú zvyčajne 400 % – 600 %. vyššia ako náklady na suroviny. Z 1 kg priadze sa dajú vyrobiť asi 2-3 svetre, spočítajte si to);
 • Množstvo tejto suroviny je veľmi obmedzené (kozy majú, žiaľ, obmedzený počet pasúcich sa zvierat, ktoré nedokážu pokryť dopyt po kašmírových svetroch).

Kašmír, ktorý vám ponúkajú masovo predávané značky, sa vyrába zo zvyškov surovín – priadze z krátkych vlákien. Tieto priadze sú pri kúpe veľmi mäkké a na dotyk mierne nadýchané, čo neskúsených kupujúcich fascinuje (navyše s čarovným slovíčkom “100 % kašmír” na etikete) a za ilúziu kvality zaplatia veľa peňazí.

Veci z lacnej priadze veľmi rýchlo strácajú svoj tvar – krátke vlákna sa rýchlo roztiahnu, takže váš sveter bude mať po 2-3 ponožkách roztiahnuté manžety a ovisnuté lakte. A tiež sa veľmi rýchlo zažmolkuje, pretože krátke vlákna sa pri kontakte s akýmkoľvek iným povrchom (spodok rukávov, boky, kde nosíte tašku, podpazušie atď.) zhŕňajú do mikroškáry.

Inými slovami, naletieť na slovo “kašmír” a kúpiť si niečo pochybnej kvality za veľa peňazí aj tak nie je najrozumnejšie rozhodnutie; rozpočet 60 – 80 eur môžete minúť napríklad na veľmi kvalitný kúsok z merino vlny, ktorý vydrží lepšie a dlhšie ako zlý kašmír.

Ako rozpoznať nekvalitný kašmír

Najjednoduchším spôsobom je cena. Čokoľvek pod €100 za sveter bude vyrobené zo zlej priadze alebo dokonca zo zmesi kašmíru s niečím iným.

Výrobcovia masového tovaru napríklad často miešajú kašmír a ťaviu srsť, čo výrazne znižuje výrobné náklady, a nie vždy sa tento malý prídavok odráža na etikete, najmä ak je tovar vyrobený v Číne.

Ale 100 eur je tiež spodná hranica prijateľnej kvality, takže ak môžete tento rozpočet zdvojnásobiť alebo strojnásobiť, potom ste v strednej triede, kde je kvalita na vysokej úrovni.

Ako rozpoznať nekvalitný kašmír

Nekvalitný kašmír sa dá rozpoznať podľa týchto znakov:

 • Tkanina je veľmi mäkká – to je znak krátkeho vlákna, dobrý kašmír je hustý, pružný a po niekoľkých praniach sa stáva mäkkým;
 • Ak tkaninu natiahnete, neťahá sa neochotne späť (napríklad pekne natiahnutá manžeta svetra sa pomaly a smutne vráti do pôvodného tvaru) – to je tiež vlastnosť krátkych vlákien, ale dobrý kašmír nadobudne tvar v okamihu;
 • tkanina je mierne priehľadná, čo znamená, že priadza je niekde hustejšia a inde menej hustá, čo je znakom nízkej kvality;
 • kus má matnú, neprirodzenú farbu – domy, ktoré sa špecializujú na kašmír už desaťročia, vedia, ako túto vlnu farbiť s minimálnym vplyvom na jej pocit, ale masoví výrobcovia sa často nezaoberajú detailmi. Kašmír sa veľmi ťažko farbí, preto najkvalitnejšie a najdrahšie kúsky budú biele, sivé, čierne alebo béžové (farba kôz). Matný odtieň látky (napríklad “prachovo červená”) je znakom toho, že vlna je zle zafarbená a po vypraní veľmi rýchlo stratí svoj vzhľad.

Kvalitný kašmír

Bohužiaľ, vysoká cena nie je zárukou kvality – všetci vieme, v akom svete žijeme.

Pri výbere položky preto dbajte na nasledujúce skutočnosti:

 • Tkanina by mala byť hustá, pružná, okamžite sa vrátiť do pôvodného stavu, ak ju natiahnete, byť rovnomerná;
 • Na štítku by mal byť uvedený počet priadzí použitých na výrobu priadze – minimum by mali byť 2 priadze (3, 4, 6 atď. – ide o hustejšie zimné odevy);
 • Kašmír sa vyrába len v troch krajinách – v Taliansku, Škótsku a Číne. Najdrahší kašmír je taliansky, škótsky kašmír je cenovo dostupnejší a čínsky kašmír je lotéria;
 • Cena položky nesmie byť nižšia ako €100, čokoľvek – ak vidíte položku lacnejšie, mali by ste sa mať na pozore, niekde je háčik.
Kvalitný kašmír

Kašmír je najlepšie kupovať od značiek, ktoré sa naň špecializujú, a nie od výrobcov z obchodov. Značky, ktoré kašmír len vyrábajú, majú prístup k najlepším surovinám a môžu ponúknuť dobrú cenu, pretože nakupujú veľké objemy a majú technológiu a odborné znalosti na spracovanie kašmíru (a kontrolujú celý výrobný reťazec).

Mass-Market značka si objedná kašmírový sortiment od toho, kto ponúkne najviac (o tom, ako fungujú značky ako Zara, H&M atď.), takže kvalita a priori nemôže byť rovnaká ako u špecializovaných kašmírových značiek.

Na luxusné kolekcie sa toto pravidlo rozhodne nevzťahuje – špičkové značky spolupracujú s dôveryhodnými výrobcami (často pre nich kašmír vyrábajú aj tie isté butiky), takže tam môžete byť pokojní.

Kde si môžete kúpiť kvalitný kašmír


Loro Piana

Loro Piana Cashmere
Loro Piana – to je taliansky kašmír, ktorého cena vám vženie slzy do očí. Ak ma čítajú manželky milionárov, ktoré môžu minúť niekoľko tisíc dolárov na rolák, dievčatá, toto je miesto pre vás! Alebo Brunello Cucinelli, vyberte si.

Extreme Cashmere

Brora Cashmere
Oblečenie Extreme Cashmere je nadčasové, minimalistické a krásne spracované, presne také, aké chcete mať v šatníku dlhé roky. Táto značka luxusných pletených odevov používa najjemnejší mongolský kašmír a kombinuje luxusné látky s dokonalým remeselným spracovaním, aby vytvorila kúsky, ktoré vydržia.

NAADAM

NAADAM
Spoločnosť NAADAM ide priamo k zdroju najlepšieho kašmíru na svete, do mongolskej púšte Gobi, a spolupracuje priamo s pastiermi, aby vám priniesla vysokokvalitné, udržateľné a neuveriteľne mäkké pleteniny za ceny, ktoré sú spravodlivé pre nich aj pre vás.

Brunello Cucinelli

Brunello Cucinelli
Brunello Cucinelli: kde sa stretáva jemné talianske remeslo, luxusné látky a nadčasová elegancia. Brunello Cucinelli sa špecializuje na pletené odevy, na ktorých značka postavila svoje základy, a teraz ponúka celý rad precízne spracovaných modelov od ležérnych až po na mieru šité.

Pure Cashmere NYC

pringle scotland
PURE CASHMERE NYC je značka, ktorá sa zrodila z túžby sprístupniť kvalitné oblečenie viacerým ľuďom čestným a transparentným spôsobom. Pure Cashmere NYC je profesionálna kašmírová značka založená v roku 2013 so sídlom v New Yorku, hlavnom meste módy na svete.

COS

Loro Piana Cashmere
Predstavujeme dámske kašmírové úplety od spoločnosti COS, rad sezónnych kúskov navrhnutých s ohľadom na udržateľnosť. Od neodolateľne mäkkých šálov a svetrov zo 100 % kašmíru až po odborne pletené svetre a nebarvené kašmírové kúsky, ktoré zvýrazňujú prirodzenú farbu materiálu.

Ako sa starať o kašmír


Neočakávame, že kašmírový sveter hodíte do práčky spolu s ponožkami a špinavými tričkami, ale poďme si povedať niečo o tom, ako sa oň správne starať. Nechajte kašmír oddychovať – nenoste ho viac ako 2-3 dni po sebe – vlákna sa tak zregenerujú. Vyhnite sa treniu o zipsy, vnútorné vrecká a pevné predmety vo vreckách.

Starostlivosť o kašmír sa skladá zo 4 základných prvkov:

 • Odstraňovanie žmolkov
 • Správne pranie
 • Správne odstránenie škvŕn
 • Prevencia proti moliam
Ako sa starať o kašmír

Odstraňovanie žmolkov

Áno, je to nepríjemné, ale aj ten najdrahší kašmír sa valí – to je prirodzenosť vlny, nedá sa tomu vyhnúť. Ďalšia vec je, že kvalitný kašmír sa oveľa menej zhrňuje a stačí, ak po nosení rýchlo prejdete odev špeciálnym odžmolkovačom, funguje to dobre.

Žmolky nie je potrebné strihať holiacim strojčekom, pretože niektorí ľudia radia, že prerežete vlákna a poškodíte látku. Elektrické stroje tiež nie sú veľmi šetrné k látke, takže je lepšie použiť hrebeň odžmolkovač (niektoré značky vám ho pošlú pri kúpe tovaru).

Pravidlo je jednoduché: odstráňte žmolky skôr, ako odev pošlete do šatníka. Takto sa nebudú hromadiť a odev bude pripravený na ďalšie nosenie.

Správne pranie

Perte len so špeciálnymi pracími prostriedkami na vlnu a hodváb alebo s detským šampónom. Do vody môžete pridať aj vrchnák kondicionéru na vlasy, ktorý pomôže narovnať vlákna vlny.

Najlepšie je namáčanie na dlhú dobu, nikto nevie, či farba vydrží, 5-10 minút stačí na rozpustenie nečistôt a mastnoty.

Oblečenie sa opláchne a potom vyžmýka medzi uterákmi (nekrúťte ho v rukách). Keď uteráky absorbujú prebytočnú vlhkosť, položte odev na rovný povrch a nechajte ho úplne vyschnúť. Po uschnutí vyžehlite látku naparovacou žehličkou, aby sa vlákna a nitky vrátili do pôvodnej polohy.

Správne odstránenie škvŕn

Na odstránenie škvŕn z kašmíru používajte len jemné bieliace prostriedky a vždy pred odoslaním odevu do prania. Na biely kašmír nikdy nepoužívajte bieliace prostriedky s obsahom chlóru (chlór zanechá žltú škvrnu, ktorá sa nedá odstrániť).

Kašmír, rovnako ako hodváb, sa nebojí jemného prania – pri správnej starostlivosti sa nevyťahuje, nelína a zachováva si svoj predajný vzhľad počas mnohých sezón.

Prevencia proti moliam

Kašmír je obľúbenou potravou molí, takže ak viete, že váš byt je napadnutý týmto hmyzom, určite zakročte, inak váš sveter zožerie ako prvý.

Môžete vykonať nasledujúce kroky:
 • pri umývaní nakvapkajte levanduľový esenciálny olej do umývadla s vodou;
 • vložte do skrine vrecko so sušenou levanduľou;
 • dať do skrine borovicovú tyčinku (mole sa z nejakého dôvodu boja vône borovicového dreva).

Dokonalý základ vášho šatníka


Kašmír je najlepší materiál na zimu (osemkrát teplejší ako ovčia vlna!) a chladnú jar a kašmírový sveter je najlepšou investíciou do základného kúsku oblečenia na všetky príležitosti.

Francúzi často vtipkujú, že “obliecť sa” pre Parížanku znamená vymeniť jeden čierny kašmírový rolák za iný, napríklad béžový. Je na tom kus pravdy. Kašmír vyzerá draho, aj keď je to tá najjednoduchšia vec. Skvele vyzerá s ďalšími zaujímavými textúrami – hodvábom, tvídom, semišom a kožou.

KAŠMÍROVÝ PULÓVER V NEUTRÁLNYCH ODTIEŇOCH

KAŠMÍROVÝ PULÓVER V NEUTRÁLNYCH ODTIEŇOCH

Dajú sa nosiť k džínsom, sukniam alebo čomukoľvek inému. Môže byť tvarovaná alebo objemná, s dlhými alebo trojštvrťovými rukávmi.

kashemirovy rolak

KAŠMÍROVÝ ROLÁK V NEUTRÁLNYCH FARBÁCH

Nosí sa pod kabátom alebo sakom z hrubej tkaniny (napr. tvídu). Ak je krk krátky, brada nie je dokonalá alebo spodná časť tváre je príliš veľká, lepšou voľbou je pulóver alebo sveter s lodičkovým výstrihom; vysoký rolákový golier tieto nedostatky ešte zvýrazní.

KAŠMÍROVÝ OVERSIZE SVETER

KAŠMÍROVÝ OVERSIZE SVETER

Obľúbený model módnych blogerov. Skvelý partner k úzkym džínsom, čižmám nad kolená alebo teniskám Adidas Stan Smith.

kashemirova vesta

VESTY

Tento trend bol roky zabudnutý, ale v posledných sezónach sa vrátil na pulty obchodov a potom do šatníkov módnych nadšencov na celom svete. Kašmírová vesta je štýlovou a neobvyklou alternatívou k bežným svetrom. Na rozdiel od iných kašmírových kúskov môžete s paletou viest voľne experimentovať a vybrať si výraznejšie varianty.

kashemirovy kabat

KABÁT

Chladné a sivé počasie je oveľa príjemnejšie s útulným a teplým kašmírovým kabátom. Vyzerá krásne s biznis nohavicami alebo hodvábnou midi sukňou, ako aj so športovými nohavicami a oversized mikinami. Najdôležitejšie je vybrať si model kašmírového kabáta, ktorý bude dokonale ladiť s vaším existujúcim šatníkom.

kashemirove doplnky

DOPLNKY

Šály, čiapky, baretky a rukavice sú žiadanými doplnkami, bez ktorých je ťažké vytvoriť teplý a štýlový outfit na zimu. Aby ste sa nepomýlili s farbou, potlačou a štýlom, oplatí sa dôkladne preštudovať svoj šatník a pochopiť, ktoré rukavice váš vzhľad doplnia a ktoré ho narušia.

Teplý, mäkký, útulný a neuveriteľne krásny kašmírový sveter je tou najlepšou investíciou do vášho jesenného/zimného šatníka. Pri investovaní do dobrého kašmírového svetra by ste mali venovať veľkú pozornosť kvalite výrobku pri výbere veci na dlhodobé nosenie.

Fashionista | Last Updated:   January 14, 2023