Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Cestovná kapsula: 10 krokov, ako si zbaliť kufor na dovolenku

Cestovná kapsula: 10 krokov, ako si zbaliť kufor na dovolenku

Ako sa pripraviť na cestu bez stresu: plánovanie šatníka a tipy na zbalenie kufra.

Otázky “Čo si vziať na dovolenku?” a “Ako správne zabaliť kufor?” sú s príchodom leta čoraz aktuálnejšie. Úloha zbaliť si kufor na cestu nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Je dôležité vziať si všetko, čo potrebujete, ale nič zbytočné, aby bol váš kufor čo najľahší.

Na čo myslíte, keď sa chystáte na výlet? Zvyčajne si predstavujeme prechádzky po meste a výlety. Ak ide o služobnú cestu, plánujeme miesta, kam pôjdeme, a veci, ktoré budeme robiť vo voľnom čase. Ale nespravodlivý limit batožiny 23 kg (niekedy dokonca 21 kg) je mätúci. Ako sa teda zbaliť na cestu tak, aby ste každý deň vyzerali novo a nenabalili si kopu vecí?

Existuje však riešenie, na výlet si môžete zostaviť aj kapsulu s oblečením. Poďme sa spoločne s týmto slovom zoznámiť. Kapsula je malý počet oblečenia, obuvi a doplnkov, ktoré sa spolu štýlovo harmonicky kombinujú. Keď teda tvoríme šatník na výlet, vezmeme si niekoľko vrchných dielov, spodných dielov, pár šiat, 2-3 páry topánok a tašiek a ďalšie doplnky.

Keď si do kufra bez rozmyslu zbalíte veľa vecí, namiesto toho, aby ste si užívali nové zážitky, budete rozmýšľať, čo si obliecť. Preto sme pripravili našich 10 krokov, ako sa zbaliť na cestu. Teraz sa už ľahko zbalíte na akúkoľvek cestu za 2 dni! Vyskúšajte to, nie je to vôbec ťažké!

KROK #1 ANALÝZA LOKALITY

Či bude teplé alebo chladné počasie, či to má byť dovolenka na pláži, alebo je to služobná cesta, alebo je to všeobecne športová dovolenka. Či v tejto krajine platia osobitné pravidlá správania sa turistov, prípadne prísne zákazy.
Cestovná kapsula: 10 krokov, ako si zbaliť kufor na dovolenku

KROK #2 ÚČEL CESTY

Aby ste ľahšie určili účel cesty, odporúčame vytvoriť časový okruh. Vyzerá to takto:

  • Napíšte si zoznam všetkých vecí, ktoré budete na výlete vykonávať
  • Zostavte diagram: nakreslite kruh a rozdeľte ho na sektory zodpovedajúce činnostiam výletu
  • Do každého sektora napíšeme názov činnosti

Pomôže vám to rozhodnúť sa, aký štýl si na výlet oblečiete a ktoré outfit je najlepší na konkrétnu aktivitu.

KROK #3 DOBA TRVANIA CESTOVANIA

Šatník by ste si mali vybrať aj podľa dĺžky trvania cesty – na dlhšie obdobie (dva týždne alebo viac) budete potrebovať veľký kufor, najmä ak si počas cesty nebudete môcť prať. Na týždeň alebo 5 dní však postačí obyčajný príručný kufor alebo cestovná taška.

veľkosť batožiny

KROK #4 OBUV

Ak nejde o špeciálnu príležitosť (napríklad ak sa nechystáte na svadbu), nemá zmysel brať si akcentové topánky: takéto páry väčšinou nie sú univerzálne, sú nepohodlné a zaberajú veľa miesta.

Na cestu si vezmite neutrálnu obuv, ktorá bude fungovať v rôznych kombináciách a bude vhodná v rôznych situáciách, nezaberie veľa miesta a málo váži (topánky na platforme radšej nechajte doma).

Klasické “pravidlo 3 párov” – jeden pohodlný/športový pár na lety a dlhé prechádzky (tenisky), jeden nešportový pár bez podpätku (balerínky, sandále, pohodlné topánky atď.) a jeden pár s podpätkom na večerné situácie – pomáha pri rozhodovaní o obuvi na cestu.

KROK #5 OBLEČENIE

Je zrejmé, že na rôzne situácie budete potrebovať rôzne oblečenie, ale vo fáze balenia musíte posúdiť množstvo oblečenia na každú príležitosť na základe toho, čo plánujete na svojej ceste robiť.

Ak ide o služobnú cestu s množstvom pracovných a spoločenských podujatí, budete potrebovať kancelárske oblečenie a koktailové súpravy, ak ide o aktívnu dovolenku s minimom večerných aktivít, prevažná časť oblečenia bude športová a ležérna, s párom topov “na večer” atď.

V ideálnom prípade by ste mali mať súpravu, ktorú možno ľahko prispôsobiť rozmarom počasia. Ak cestujete do horúcej krajiny, musíte byť schopní udržať si teplo v prípade, že sa ochladí.

CESTOVNÁ KAPSULA

KROK #6 DOPLNKY

Ktorú kabelku si vziať” je večná šatníková dilema. Ak ide o dovolenku na pláži a nepotrebujete mať pri sebe počítač, mala by vám stačiť plážová taška a malá taška cross body bag. Do tej druhej by sa mal zmestiť váš telefón, pas a peňaženka, ale nemala by vážiť príliš veľa ani byť príliš drahá, aby nevzbudzovala neželanú pozornosť.

Pre každý svoj outfit si premyslite, aké šperky a aká kabelka sú vhodné. Snažte sa vyberať kompaktné kabelky, ktoré sa ľahko skladajú a počas prepravy sa nedeformujú.

Najjednoduchší spôsob, ako si spestriť cestovnú kapsulu, sú doplnky, ktoré nezaberajú veľa miesta: šatky, šály a bižutéria. Drahé šperky je lepšie nechať doma, rovnako ako ťažké náhrdelníky, ale svetlé hodvábne šatky, náušnice z pier alebo plastové náušnice s akcentom a tenké svetlé opasky vám dobre poslúžia.

KROK #7 OUTFIT NA CESTU

Oblečenie na cestu by malo byť čo najpohodlnejšie. Snažte sa nosiť vrchné odevy tmavšej farby. A ak sa plánuje dlhý let, môže byť užitočné vziať si kompresné ponožky proti opuchom.

KROK #8 KOZMETICKÁ TAŠTIČKA + LEKÁRNIČKA

Kozmetika by mala byť vždy umiestnená na vrchu: ak vám skontrolujú batožinu, je menšia pravdepodobnosť, že budú vaše veci premiešavať a prehadzovať, kým budú hľadať tekutiny. Najlepšie je nosiť všetku kozmetiku v špeciálnych vreckách so vzduchotesnými sponami, aby ste si nezašpinili oblečenie v kufri.

Ak cestujete s deťmi, je najlepšie mať so sebou lekárničku pre všetky prípady. Ak ste sami, postačí vám minimálna.

KROK #9 ZOSTAVENIE CESTOVNEJ KAPSULY

Príklad jesennej casual kapsulyPríklad jesennej casual kapsuly

Oblečenie na cestu by malo byť skombinované do outfitov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Vezmite si zoznam, ktorý máte, a na zemi alebo na posteli začnite skladať sety oblečenia, t. j. s kabelkou, topánkami a šperkami – to je CELKOVÝ LOOK!

Keď sú hotové súpravy oblečenia na podlahe, pozrieme sa, čo sa duplikuje. Ak sa napríklad ku každému outfitu hodí rovnaká kabelka, vezmeme si jednu namiesto dvoch. Alebo dve namiesto troch. Ak sa tie isté nohavice hodia sem aj tam, berieme len tie. A tak ďalej.

Keď si oblečenie zbalíte do súprav, môžete si byť istí, že všetko, čo si do kufra vložíte, bude spolu ladiť a budete mať čo obliecť. A nebudete sa musieť ponáhľať s nákupom ďalších vecí, pretože sa vám neskladajú.

Odstráňte nepotrebné veci, nahraďte ich bižutériou a doplnkami, ktoré sa hodia k základnému oblečeniu v rôznych kombináciách, a nechajte si len to, čo a) naozaj potrebujete, b) vám dokonale sedí, c) pohodlne sa nosí a d) nezaberá veľa miesta. Po dokončení zoznamu oblečenia a obuvi vytiahnite kufor a začnite baliť.

letná kapsula plážového oblečeniaPríklad letnej plážovej kapsuly

KROK #10 BALENIE KUFRA

Kľúčom k úspechu je čo najviac využiť svoj kufor, ale zároveň sa uistiť, že vaše oblečenie nebude počas celej cesty vyzerať, akoby ho prežúvala krava. Existuje mnoho rôznych prístupov k baleniu, ale my sme si vybrali princíp vrstveného koláča a práve o ňom vám chceme povedať.

Topánky v ochranných vreckách sa umiestnia ako prvé po stranách kufra a ponožky sa môžu vložiť dovnútra, aby sa udržal tvar a ušetrilo miesto. Potom uložte svoje veci.Všetky položky sú umiestnené vo vrstvách.

BALENIE KUFRA

Pletené oblečenie (svetre, tričká, šaty) sa zroluje do pevných roliek a položí na dno kufra – ak ich dobre zrolujete, zmestí sa vám do kufra viac vecí, ako keď ich zložíte. Ide o prvú vrstvu; odpružuje a chráni krehké predmety.

BALENIE KUFRA

Na túto vrstvu môžete dať džínsy a dlhé sukne – ak ich zabalíte tak, ako je zobrazené na obrázku, takmer sa nezmačkajú.

BALENIE KUFRA

Na nohavice môžete položiť ďalšiu vrstvu zrolovaného oblečenia alebo kozmetiku v ochranných vreckách. Navrch uložte štruktúrne prvky – saká, kardigány, košele.

BALENIE KUFRA

Opasky a šatky by sa mali ukladať ako posledné. Krehké šperky môžete uložiť do pevného puzdra zo starých okuliarov, ak puzdro nemáte, uložte ich do stredu, aby boli chránené pred nárazmi.

PRÍRUČNÁ BATOŽINA

Dôležité sú aj veci, ktoré môžete potrebovať na cestách, a oplatí sa na ne myslieť vopred. Najčastejšie sú to: doklady, notebook, nabíjačka, kniha, občerstvenie, starostlivosť o tvár.


Tento plán vám pomôže pri zostavovaní outfitov. Sme si istí, že sa vám podarí ľahko zostaviť cestovnú kapsulu. A v kufri vám ešte zostane miesto na suveníry!

Nebojte sa experimentovať so štýlmi, kombinujte zdanlivo nezlučiteľné, pozerajte street style, módne prehliadky, sledujte ľudí, ktorých štýl je vám naozaj blízky. Vieme, že každý z nás je jedinečný, stačí len zdôrazniť prednosti, a to sa vám so správnym šatníkom podarí!

Užite si zmenu prostredia, dovolenku a nové zážitky – oblečenie nemusí byť zdrojom problémov. S trochou plánovania pôjde váš výlet so šatníkom ako po masle, sľubujeme.

Ako sa hovorí, enjoy your trip!

Cestovná kapsula: 10 krokov, ako si zbaliť kufor na dovolenku
Fashionista | Last Updated:   May 24, 2023