Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácie

Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácie

Aktuálne módne farby, jesenné trendy a hlavné nové trendy v dámskom oblečení.

Príchod novej sezóny vždy znamená, že je čas zamyslieť sa nad trendmi, ktoré nám priniesla. Sezóna jar-leto si nás získala svojimi módnymi trendmi a po analýze prehliadok svetových návrhárov môžeme s istotou povedať, že štafetu preberá sezóna jeseň-zima. Medzi hlavné položky na zozname patria tak tie, ktoré už poznáme a milujeme, ako napríklad koža, ako aj úplne nové štýly, potlače a detaily.
V očakávaní príchodu jesene sme pre vás zozbierali 15 módnych trendov na jeseň-zimu 2023/24, ktoré môžete ľahko zaradiť do svojho každodenného a niekedy aj pracovného šatníka. Alebo ich využite na formálne udalosti a vytvorte si vždy luxusný štýl. Nezabúdajme, že trendy z prehliadkových mól sledujeme len pre inšpiráciu a trochu pre zábavu, ale neberieme ich bezhlavo a prispôsobujeme ich svojmu životnému štýlu.

Business-Core Trend


Módne trendy jeseň 2023Alexander McQueen
Módne trendy jeseň 2023Fendi
Módne trendy jeseň 2023Gucci
Módne trendy jeseň 2023Dolce & Gabbana
Módne trendy jeseň 2023Stella McCartney
Módne trendy jeseň 2023Ferragamo

Biznis štýl v novom čítaní, ktorý túto jeseň prekročí hranice kancelárie, možno právom označiť za najhorúcejší trend nadchádzajúcej sezóny. Strohé trojdielne kostýmy, košele a kravaty, ktoré sa už dávno stali klasikou, sa teraz stávajú hlavnými favoritmi módnych prehliadok a obľúbencami hviezd street style.

Business casual inšpirovaný estetikou power dressingu vymenil koketný preppy štýl. A pracovný kostým v súlade s odvážnou, uvedomelou a cieľavedomou ženou nahradil úpletové súpravy, ktoré vstúpili do našich životov počas obdobia karantény. Hlavnou výhodou nohavicových kostýmov je dokonalý fit, lakonický strih a pocit vnútorného sebavedomia.

Široké ramená


Módne trendy jeseň 2023Stella McCartney
Módne trendy jeseň 2023Saint Laurent
Módne trendy jeseň 2023Prada
Módne trendy jeseň 2023Balenciaga
Módne trendy jeseň 2023Jacquemus
Módne trendy jeseň 2023Genny

Široké ramená sú trendom, ktorý je populárny už niekoľko sezón. A napriek tomu, že návrhári neustále hľadajú nové módne nápady, ramenný akcent zostáva. Tento trend sa interpretuje a v každej sezóne sa objavuje v rôznych variantoch. Plecia sa stávajú masívnymi alebo špicatými a niekedy dokonca hyperobjemnými, zvýraznenými špeciálnym strihom rukávov – balónovými rukávmi, rôznymi záhybmi a dokonca len volánmi.

Prehliadka značky Saint Laurent bola jednou z najvýraznejších prehliadok na poslednom parížskom týždni módy. Modelky sa po móle prechádzali v sakách, kožených bundách a saténových blúzkach s akcentom na ramenách ako v 80. rokoch.

Čierny Maxi Kabat


Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatAlexander McQueen
Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatBalenciaga
Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatChristian Dior
Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatDolce & Gabbana
Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatGivenchy
Top jesenné trendy - Čierny Maxi KabatJil Sander

Trendy na jeseň a zimu 2023 sú orientované na dobre strihané ležérne oblečenie, preto je vhodné, aby bol klasický čierny kabát hlavným štýlom kabátov pre túto sezónu. Všetko je to o prevedení – vďaka dokonalému strihu a krásnym látkam bude tento kabát skôr výrazným kúskom než obyčajným vlneným kabátom.

Prehliadkové móla AW23 dokázali silu čierneho maxi kabátu: tento kúsok bol prítomný takmer vo všetkých kľúčových kolekciách. Všetky najrozprávanejšie kabáty sa vyznačujú prílišnou strohosťou, dominantnými ramenami, objemným strihom a dĺžkou zvyčajne tesne nad členky.

Dolce & Gabbana a Stella McCartney mali čierne kabáty v tvare presýpacích hodín, ktoré zdôrazňovali pás a ponúkali očarujúce prevedenie klasiky. Victoria Beckham (ktorá sama túto myšlienku podporuje od marca) vytvorila dokonalý jednoradový dlhý priliehavý kabát, zatiaľ čo Alaïa, Khaite a Balenciaga ponúkli smerovejší prístup s obrovskými štýlmi, ktoré zámerne vypĺňajú celý objem.

Červená je farba jesene 2023


Červená je farba jesene 2023David Koma
Červená je farba jesene 2023Chanel
Červená je farba jesene 2023Bottega Veneta
Červená je farba jesene 2023Marni
Červená je farba jesene 2023Balmain
Červená je farba jesene 2023Genny

Keď už hovoríme o farbách, nemožno nespomenúť odtieň, ktorý sa považuje za najmodernejší – šťavnatú červenú. Farebný inštitút Pantone určil jeden z odtieňov červenej farby za farbu roka z nejakého dôvodu – skutočne očarila každého módneho návrhára. Takmer všetky kolekcie, ktoré sme videli v New Yorku, Londýne, Miláne a Paríži, sprevádzala červená: v celkovom vzhľade, v jednotlivých prvkoch, v doplnkoch.

A odporúča sa nosiť ho aj od hlavy po päty: šaty v maxi dĺžke, objemné vlnené kabáty, tón v tóne s koženými sukňami a pletenými rolákmi. Šarlátové oblečenie nielen podporí farebnú atmosféru začiatku jesene, ale oživí aj váš každodenný šatník. A ak sa vám úplný červený look zdá príliš odvážny, vždy môžete červenú použiť ako akcent vo svojom outfite.

Kravaty


Trend kravát v novej sezóne
Trend kravát v novej sezóne
Trend kravát v novej sezóne
Trend kravát v novej sezóne
Trend kravát v novej sezóne
Trend kravát v novej sezóne

V kolekciách na jeseň a zimu 2023 ponúkajú návrhári nový pohľad na kancelársky dress code. Jedným z výrazných výsledkov tohto prehodnotenia je trend kravát. U niektorých, ako napríklad u Alexandra Wanga alebo Alexandra McQueena, pôsobia ako doplnok, ktorý imidžu dodáva prísnosť alebo ho posilňuje. Iné, ako napríklad Prada a Bottega Veneta, splývajú alebo dokonca splývajú s oblečením, a to tak farbou alebo potlačou (rovnakou pre kravatu a košeľu), ako aj strihom.

Pier Paolo Piccioli u Valentina vzal kravatu ako základ kolekcie, takže z tohto doplnku vznikli nielen outfity s košeľou a blúzkou, ale aj maxi šaty. Takmer každý look na prehliadke Valentino bol s týmto doplnkom, takže je ľahké identifikovať hlavné možnosti kombinácie.Ako prvé treba, samozrejme, spomenúť biele košele – tvorili základ väčšiny lookov a boli základom pre ďalšie vrstvenie. Ďalej nasledujú nohavicové kostýmy a obleky so sukňami rôznych dĺžok: od mini až po maxi. Zo zvrchného oblečenia boli najčastejšie saká vrátane kožených a kabáty. Ďalším pomerne základným nápadom je nosenie objemného svetra na košelu a kravatu.

Hourglass | Silueta presýpacích hodín


Hourglass | Silueta presýpacích hodínVersace
Hourglass | Silueta presýpacích hodínDries Van Noten
Hourglass | Silueta presýpacích hodínErmanno Scervino
Hourglass | Silueta presýpacích hodínLanvin
Hourglass | Silueta presýpacích hodínMaxMara
Hourglass | Silueta presýpacích hodínGivenchy

V ťažkých časoch vždy rastie dopyt po konvenčnej ženskosti a jasnej, univerzálnej kráse. Preto hviezda Christiana Diora po druhej svetovej vojne stúpala a on ponúkol svetu svoj New Look, novú interpretáciu štýlu francúzskej belle epoque. Výrazne ženská silueta presýpacích hodín so zvýrazneným pásom definovala módu na celé desaťročie. Dnes, počas ďalšieho obdobia turbulencií, chceme opäť niečo rovnako krásne v najjasnejšom zmysle slova. Preto je táto silueta opäť aktuálna – a takmer všetky známe značky predviedli svoje variácie tohto strihu.

Gigi Hadid sa objavila na pozadí Hollywood Hills v čiernom sukňovom kostýme Versace s pásom, ktorý kopíroval proporcie Sophie Loren. U značiek Max Mara, Alaïa a Schiaparelli boli v móde masívne opasky, zatiaľ čo u Louis Vuitton a Chanel sa návrhári snažili kompenzovať široké ramená úhľadným pásom a úzkymi opaskami.

Koža


Módne oblečenie z kožeAlexander McQueen
Módne oblečenie z kožeHermes
Módne oblečenie z kožeGenny
Módne oblečenie z kožeGivenchy
Módne oblečenie z kožeChloe
Módne oblečenie z kožeAltuzarra

Čierna, béžová a dokonca aj farebná: ekokoža opäť vedie zoznam jesenných top trendov. A zatiaľ čo v minulosti sa textúra kože používala najmä na bežné bundy a doplnky, teraz sa bez sukní, nohavíc a viest z tohto praktického a efektného materiálu nezaobídeme.

Najmodernejší spôsob, ako nosiť ekokožu v tejto sezóne, je od hlavy po päty: hustá, pružná textúra je ideálna do daždivého počasia, dobre drží tvar a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak však nie ste fanúšikom celkového koženého vzhľadu, detaily z textúrovanej kože, ako sú našité vrecká, goliere alebo široké korzetové opasky, sú presne to, čo potrebujete na začlenenie tohto trendu do svojho základného šatníka.

Puzdrová sukňa


Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Miu Miu
Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Dolce & Gabbana
Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Chanel
Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Prada
Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Ssaint Laurent
Návrat trendu puzdrovej sukne na jeseň 2023Gucci

Reštart biznis štýlu nám priniesol ďalší príjemný návrat – puzdrovú sukňu. Návrhári si konečne spomenuli na zlatú strednú cestu medzi mikro a maxi dĺžkou. Videli sme rôzne puzdrové sukne: formálne (ako Chanel), s rozparkom (ako Saint Laurent), s potlačou (napríklad v “bodkách” na Mii Goth, ktorá otvárala prehliadku Miu Miu) a kožené (Fendi a Dries Van Noten). Odporúčajú sa nosiť s kardigánmi, objemnými sakami (tu si berieme za príklad Saint Laurent) alebo ako súčasť obleku so sakom v rovnakom tóne (ako Prada).

Puzdrová sukňa by mala byť určite nad kolená alebo pod ne. Pri výbere úzkej sukne sa oplatí dávať pozor na to, aby ste sa v nej cítili pohodlne. Existujú vynikajúce možnosti z úpletu, ktoré nebudú obmedzovať vaše pohyby, ale zároveň budú vyzerať krásne a elegantne.

Naked-Dress | Nahé maxi šaty


Naked-Dress | Nahé maxi šatyAnn Demeulemeester
Naked-Dress | Nahé maxi šatyDolce & Gabbana
Naked-Dress | Nahé maxi šatyValentino
Naked-Dress | Nahé maxi šatyLanvin
Naked-Dress | Nahé maxi šatyJacquemus
Naked-Dress | Nahé maxi šatyGivenchy

Nahé šaty naďalej dobývajú nielen prehliadkové móla, ale aj naše srdcia, takže v sezóne jeseň-zima 2023 nemáme šancu odolať trendu priehľadných látok. Nech je to sexi rolák ako v kolekcii Ferragamo, volánová sukňa ako v kolekcii Givenchy alebo letmá kombinácia ako Bottega Veneta či Ann Demeulemeester. Noste priehľadné materiály v kombinácii s hustými materiálmi: klasické saká, kancelárske nohavice a kožené topánky.

Ak sme už spomenuli priehľadné látky, potom sme, samozrejme, nemohli opomenúť azda najzvodnejší trend sezóny jeseň-zima 2023/24 – čipku. Koniec koncov, práve v tomto období sa návrhári rozhodli odhaliť všetko jej čaro v šatách.

Eko kožušina


Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023Giorgio Armani
Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023David Koma
Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023Sportmax
Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023Loewe
Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023Michael Kors
Množstvo kožušín na módnych prehliadkach 2023Bottega Veneta

Je ťažké predstaviť si jesenno-zimné oblečenie bez kožušiny, ale tento rok ju dizajnéri interpretujú inak. Teraz to nie sú len objemné kožuchy a kabáty s kožušinovým lemovaním, ale aj peleríny, ktoré dievčatá nosia na hodvábnych šatách dlhých po zem alebo na jemných kostýmoch. Kožušina sa vkradla aj do doplnkov: trendy budú huňaté tašky a topánky.

Túto sezónu návrhári nanovo stvárňujú klasické kožuchy v podobe nadrozmerných a jemnovlasých kožušín. Ak ste fanúšikom tohto trendu, radíme vám, aby ste zaujali rozumný prístup a kupovali kabáty od značiek, ktoré sa zaviazali, že odmietnu používať zvieracie kožušiny.

Metallic


Trendy na jeseň 2023 | MetallicCeline
Trendy na jeseň 2023 | MetallicChristian Dior
Trendy na jeseň 2023 | MetallicCarolina Herrera
Trendy na jeseň 2023 | MetallicCucculelli Shaheen
Trendy na jeseň 2023 | MetallicDolce & Gabbana
Trendy na jeseň 2023 | MetallicBalmain

V 80 % kolekcií sme videli bohato štruktúrované kúsky v zlatej a striebornej farbe. Išlo o celkom základné (áno, áno) kúsky, ako napríklad nohavice a bundy v metalickej farbe od Sunnei alebo JW Anderson, aj o statement-pieces, ako napríklad kožuchy so strapcami od Gucci a Rodarte.

Od objemných metalizovaných vysokých topánok od Andreasa Kronthalera pre Vivienne Westwood až po zlatom natreté bundy a kabáty od luxusného Driesa Van Notena – všetko, čo sa tento rok blyšťalo, si budete pamätať nielen na Silvestra.

Na jeseň môžete pokojne nosiť metalizované čižmy, zlaté a strieborné nohavice, saká a dokonca aj kabáty. Obzvlášť odvážni sa môžu obliecť do strieborných sieťovaných šiat alebo zladiť outfit s topom s metalickým efektom, ako aj použiť metalické farby v oblečení, obuvi a doplnkoch naraz.

No-pants trend | Nohavice


Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendMIU MIU
Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendTiffany Brown
Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendKimhekim
Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendDilara Findikoglu
Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendJACQUEMUS
Trendy na jeseň 2023 | No-pants trendDsquared2

Tento trend je jednoznačne pre odvážne dievčatá, ale aktívne si získava popularitu čoraz viac značiek predvádza nohavičky na móle.

V niekoľkých nedávnych kolekciách mnohé značky predstavili veľmi nezvyčajnú a extravagantnú vec – nohavičky, ktoré ponúkajú na nosenie ako plnohodnotné oblečenie. Kombinovať takéto nohavice dizajnéri ponúkajú v kombinácii s kapronovými pančuchami, vysokými podpätkami, trenčkotmi, kabátmi alebo kardigánmi.

Výber materiálov, z ktorých sú nohavice vyrobené, je pôsobivý, pretože sú tu: bavlna, kašmír, nylon, posiate kamienkami alebo flitrami. Najobľúbenejšími nohavičkami sa stal model od značky Miu Miu a vychádzky herečky Emmy Corrin v nich. Ktoré mala oblečené v Benátkach a na prehliadkovom móle.

Zvislé pruhy


Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Saint Laurent
Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Dries Van Noten
Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Tod’s
Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Courreges
Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Balenciaga
Súčasná potlač je tenký zvislý pruh.Alexander McQueen

Napriek tomu, že na jeseň tradične prevládajú všetky druhy štvorcov, v novej sezóne je aktuálnou potlačou tenký vertikálny pruh. Najrozpoznateľnejšou siluetou spojenou s týmto geometrickým vzorom sú prísne tmavomodré alebo sivé obleky, ktoré sa stali nevysloveným symbolom veľkých peňazí. V 20. rokoch minulého storočia ich nosili gangstri, v 80. rokoch kariéristky a dnes sú pruhované komplety súčasťou jesenných a zimných trendov na prehliadkach 2023.

Tenké vertikálne línie sú skvelým nástrojom na optické predĺženie siluety, jej zoštíhlenie a zharmonizovanie. Funguje to aj vtedy, ak uprednostňujete oversize štýl pred klasickým vypasovaným strihom.

Butter Yellow | Maslová žltá


Butter Yellow | Maslová žltáGivenchy
Butter Yellow | Maslová žltáIsabel Marant
Butter Yellow | Maslová žltáBottega Veneta
Butter Yellow | Maslová žltáEtro
Butter Yellow | Maslová žltáValentino
Butter Yellow | Maslová žltáJil Sander

Ďalším významným farebným trendom, ktorý sme videli na prehliadkových mólach, je maslová žltá. Môže za to potreba mať niečo jasnejšie ako neutrálnu farbu. Maslová farba je dokonalou alternatívou k bielej, slonovinovej a krémovej, ale stále je minimalistická a čistá.

Givenchy, Chloé, Sportmax a Alaïa zakomponovali tento odtieň do svojich kolekcií v podobe šiat dlhých po zem s hravými detailmi (výrezy, nadýchané ramená, opasky).Saint Laurent, Stella McCartney a Khaite zasa vniesli olejovú farbu do svojich kolekcií v podobe blejzrov, saténových kabátov a úpletov, ktoré sa dajú nosiť od zimných mesiacov až po prvé jarné týždne.

Tenké opasky, Šnúrkové opasky.


Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieLouis Vuitton
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieGucci
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieHermes
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieMichael Kors
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieProenza Schouler
Trendy na jeseň 2023 | módne prehliadky, nápady, inšpirácieJacquemus

Je čas utiahnuť si opasky. Dizajnéri ich navrhujú používať na všetko od blúzok až po kabáty. Opasky sa líšia šírkou od klasických a tenkých až po opasok v tvare šnúry. Čo sa týka farby, takmer vo všetkých kolekciách prevládajú čierne.

Vytvorenie dokonalého looku si vyžaduje nielen štýlové oblečenie, ale aj správne doplnky. Niekedy sú potrebné len na to, aby sme dali módny akcent, ale na tie isté opasky sa obraciame ešte pre jedno dôležité poslanie – modelovanie siluety presýpacích hodín.

Scarf Dressing | Obliekanie šálu


Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluSaint Laurent
Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluGabriela Hearst
Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluEtro
Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluMichael Kors
Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluCOS
Scarf Dressing Trend | Obliekanie šáluBurberry

Široké šály – Deky, ktoré dominovali v roku 2010, sa vracajú – sú pravdepodobne výrazným trendovým doplnkom v kolekciách na jeseň/zimu 2023 a v našom článku o sezónnych trendoch im venujeme osobitný priestor. Nie sú to však obyčajné zimné šály, sú to skôr bezrozmerné šály, ktoré sa dajú prehodiť a obtočiť okolo tela, čím sa vytvorí objemná silueta, ktorá okamžite zaujme.

U Saint Laurenta boli šály prehodené cez saká a zabezpečené zlatou sponou alebo brošňou. A v The Row bol šál šikovne prehodený cez vypasovaný kabát a zaistený tenkým čiernym koženým opaskom. U značky Louis Vuitton Nicolas Ghesquière upevnil dlhé doma pletené šály špendlíkmi v tvare miniatúrnych dychových nástrojov, zatiaľ čo u Giorgia Armaniho boli modelky vo večerných šatách zabalené do nadrozmerných hodvábnych šálov.


Fashionista | Last Updated:   September 20, 2023