Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Paleta šatníka: jednoduchý návod na kombináciu farieb oblečenia

Paleta šatníka: jednoduchý návod na kombináciu farieb oblečenia

Farebné kombinácie v šatníku: základy, prax a príklady. Typy kombinácií oblečenia, ako vyberať farby, ako zostavovať palety na základe rôznych kombinácií.

Nedokážete určiť svoj farebný typ a kombinovať oblečenie tak, aby ste si vytvorili štýlový a ucelený look? Možno je to preto, že máte v šatníku oblečenie všetkých farieb dúhy alebo farby, ktoré sa k sebe vôbec nehodia. Ak ste ešte nikdy nepočuli slovné spojenie “farebná paleta”, je načase začať strategicky uvažovať o farebných kombináciách v oblečení a vytvoriť si farebnú paletu šatníka.

Často sa nás pýtajú na farebné kombinácie a výber farieb oblečenia. Táto téma je živá a mätie ženy, ktoré hľadajú svoj štýl, svojou zložitosťou – akoby ste museli okamžite zistiť svoj farebný typ, inak je všetko preč!

Správna kombinácia farieb v súpravách oblečenia nie je jednoduchá úloha. Ak sa dá veriť štatistikám, viac ako 50 % problémov žien s výzorom a šatníkom je spôsobených tým, že si nevedia správne vybrať a zladiť farby.

Niektorí ľudia bez veľkého rozmýšľania odmietajú nosiť farebné veci a obmedzujú sa na základnú čiernu a šedú farbu. Niekto sa z času na čas snaží rozšíriť svoj šatník o farebné veci, ale nie vždy chápe, s čím ich nosiť, ako ich kombinovať s existujúcim oblečením.

Na našej webovej stránke sme už uverejnili článok o psychológii farieb, ale je načase, aby sme sa téme farieb pri zostavovaní základnej palety šatníka venovali podrobnejšie.

Štýlový look však nie je len nesplniteľný sen. Existuje množstvo pravidiel a služieb, ktoré vám pomôžu naučiť sa zladiť rôzne farby a odtiene oblečenia. Dnes vám povieme, ako to urobiť pomocou jednoduchých služieb, ako aj vašich vlastných pocitov a emócií.

Ste pripravení? Materiál je trochu nudný, ale snažili sme sa ho oživiť. A ak ju dočítate až do konca, dozviete sa, ako vyberať a používať farby novým spôsobom, alebo si fakticky potvrdíte to, čo ste už intuitívne vedeli.

ALE NAJPRV SPOILER

Spoiler: problémom nie sú farebné kombinácie v oblečení, problémom je presvedčenie, že na výber správnych farieb je bezpodmienečne potrebné určiť svoj farebný typ, čo v skutočnosti nie je pravda.

Každá žena si aspoň raz v živote obliekla niečo vo farbe, ktorá jej jednoznačne pristane (top, blúzka, košeľa, svetrík, šatka, šaty – čokoľvek, čo sa nosí blízko tváre). A všetci jej robili komplimenty. Pozrela sa na seba do zrkadla a páčila sa. A jej oči žiarili jasnejšie a pokožka žiarila ako po dovolenke…

Spomínate si na niečo také? Alebo ho už máte v šatníku? Mal by to byť kúsok v plnej žiarivej farbe (nie sivej, bielej alebo čiernej) alebo s pestrou potlačou, v ktorej dominuje jedna farba (a to je to, čo vám vyhovuje). Je to ten, ktorý vám jednoznačne a neodvolateľne vyhovuje.

Túto vec musíte nájsť alebo si ju zapamätať. Keď tak urobíte, okamžite zistíte svoj “farebný typ”. Bez skúmania odtieňov očí a vlasov modeliek na príkladoch fotografií, ktoré ilustrujú farebné typy, bez trápenia “som jemná jar alebo hlboká jeseň?” Za 3 sekundy môžete vytvoriť niekoľko rôznych paliet – kontrastnú, tlmenú, analógovú, akúkoľvek. A potom žite šťastne až do smrti s týmito vedomosťami a naučte sa vyberať a kombinovať farby a plánovať paletu svojho šatníka.

Ak sa vám nechce ďalej ponárať do teórie, vytiahnite túto vec zo skrine a prejdite dole týmto článkom na blok ” PRAX” – tam vám povieme, čo s ňou robiť. A ak máte čas prečítať si teóriu, poďme ďalej.

TEÓRIA FAREBNÝCH TYPOV


Kniha Carole Jacksonovej “Color me beautiful” vyšla koncom 80. rokov a položila základ farebnej typológie, o ktorej ste už všetci počuli. Sama Carol chcela svojím systémom ženám uľahčiť život, ale v praxi to všetko len skomplikovala…

Poskytneme vám veľmi stručný prehľad tohto prístupu (ak nechcete stručný prehľad, zadajte do Google ” farebné typy” a ponorte sa do mora informácií). Jackson pôvodne identifikoval 4 hlavné typy farieb (v závislosti od ročného obdobia), ktoré boli charakterizované dvoma hlavnými faktormi:

 • Podtón pleti – teplý alebo studený (najľahšie sa dá určiť podľa odtieňa kruhov pod očami – môžu byť modrofialové alebo žltkasté);
 • Svetlá alebo tmavá farba vlasov a očí.
carole jackson “color me beautiful” - Kombinácia farieb oblečenia

Toto rozdelenie na opis rôznych typov kombinácií však zjavne nestačilo, pretože napríklad ženy s tmavými očami a blond vlasmi sa okamžite zaradili do rôznych typov a nevedeli si rady, čo s tým. O niečo neskôr sa objavili dodatky k Jacksonovej sústave, ktoré rozdelili každé ročné obdobie na 3 podtypy a pridali nový faktor – kontrast vzhľadu. Celkovo bolo 12 typov, ktoré boli rozdelené podľa rôznych kombinácií prevládajúcich tónov vo vzhľade:

 • svetlé alebo tmavé
 • chladné alebo teplé
 • jemný (nízky kontrast) alebo jasný (kontrast)

O niečo neskôr pribudol ďalší ukazovateľ – svetlosť/hĺbka, a tak sa z typov stalo 16 (omg!). Každé z ročných období bolo rozdelené do 4 podskupín, ktoré bolo pomerne ťažké pochopiť.

Komu tento systém skutočne pomáha?

Profesionálni stylisti alebo napríklad koloristi, ktorí dostanú otázku “zafarbi ma na blond… aha, neviem, aký odtieň – čo mi odporučíte?” Kolorista nepozná klientku, nevidel ju v rôznych svetelných podmienkach a v rôznych farbách, nemal možnosť porovnať, ako rôzne odtiene ovplyvňujú jej vzhľad, ale musí rýchlo vybrať farebnú schému.

Bez tohto systému sa pokojne zaobídete, pretože vy, na rozdiel od koloristu v salóne, žijete celý život sami so sebou. Vyskúšali ste si nosiť veci v rôznych farbách a viete, čo z toho vychádza. Preferujete typ kovu, z ktorého sú vaše šperky vyrobené. Podrobne ste sa na seba pozreli pri rôznych typoch osvetlenia. Možno ste si farbili vlasy rôznymi farbami a viete, ktorý odtieň vám pristane a ktorý nie.

Poznáte sami seba, a to je vaša hlavná výhoda oproti každému poradcovi. Máte východiskový bod, len sa musíte naučiť pracovať s týmito informáciami a rozvíjať svoju farebnú intuíciu (čo nie je až také ťažké).

jarné, letné, jesenné a zimné farebné typy -Kombinácia farieb oblečenia
jarné, letné, jesenné a zimné farebné typy - Kombinácia farieb oblečenia

V čom spočíva problém so systémom farebných typov? Je ich niekoľko:

V globále teda musíte všeobecne pochopiť, ktorá časť spektra vám vyhovuje, a rozvinúť v sebe “farebné cítenie”. Harmonickú farebnú kombináciu oblečenia môžete dosiahnuť aj bez toho, aby ste poznali svoj farebný typ.

TEÓRIA FARIEB (STRUČNE)

Harmonická kombinácia farieb v oblečení vychádza z pochopenia podstaty farieb. Každá farba (okrem bielej, sivej a čiernej) je usporiadaná do palety teplých a studených odtieňov. Studené odtiene sú tie, v ktorých prevláda studený (modrý) podtón. Teplé odtiene sú tie, v ktorých prevládajú teplé tóny.

Napríklad zelená môže byť olivovo zelená (teplá) a bližšia farbe morských vĺn (studená). Červená môže byť karmínová (studená) alebo tehlová (teplá). Modrá a žltá sú v tomto zmysle jednoduchšie (modrá je studená, žltá je teplá), ale môžu existovať aj rôzne odtiene a prechody.

V strede tohto spektra sa nachádzajú odtiene, v ktorých je množstvo žltej a modrej farby vyvážené. А nemožno ich jednoznačne zaradiť ani do studenej, ani do teplej časti spektra – ide o tzv. neutrálne farby.

Prvou charakteristikou farby je teda jej teplosť alebo chlad a harmonická kombinácia farieb v oblečení je do veľkej miery založená na tejto charakteristike.

TEÓRIA FARIEB - Kombinácia farieb oblečenia
TEÓRIA FARIEB - Kombinácia farieb oblečenia

Druhou charakteristikou je jeho nasýtenie. Zoznámte sa s kolesom spektra.

Vidíte, ako farby smerom do stredu blednú a smerom k okraju sa stávajú sýtymi? Tento rozdiel v intenzite farieb (alebo sýtosti) je to, o čom hovoríme, keď hovoríme o jasnej alebo pastelovej palete farieb.

Keď sa snažíte zistiť, ktoré farby vám vyhovujú, musíte sa zaoberať týmito dvoma vlastnosťami:

 • Máte vo všeobecnosti radšej studené alebo teplé farby;
 • Sýte alebo svetlé, pastelové farby (t. j. odtiene bližšie k stredu alebo bližšie k okraju kruhu).

Čím kontrastnejší je váš vzhľad (napr. svetlá pleť a tmavé vlasy a oči), tým viac sa vám páčia jasné, sýte farby. Čím nižší je váš prirodzený kontrast (svetlejšia pleť, svetlejšie oči, blond vlasy), tým lepšie pre vás fungujú jemné, málo kontrastné farby a kombinácie.

Tu je však dôležité si uvedomiť, že hoci nie je možné zmeniť farebnú teplotu tela (farba pokožky, zreničiek a vlasov je geneticky podmienená), môžete zmeniť kontrast svojho vzhľadu. Prirodzené kontrasty sa dajú zmeniť napríklad make-upom alebo farbením vlasov. Еakže aj keď ste prirodzenou majiteľkou jemných farebných prechodov, neznamená to, že jasné farby v oblečení sú pre vás zakázané!

KOMBINÁCIA FARIEB V OBLEČENÍ: PRAX

Skončili sme s teóriou a prechádzame k praktickým postupom. Toto je to, čo chceme, aby ste urobili hneď teraz:

 • získajte tú správnu vec do ruky, ktorá vám farebne presne vyhovuje;
 • zapnite počítač (cvičenie sa ľahšie vykonáva na počítači ako na telefóne);
 • prejdite na stránku https://color.adobe.com/create

Ide o službu pre dizajnérov, ktorí vytvárajú palety farieb. Nebudete musieť zachádzať do prílišných podrobností, ale povieme vám, čo s tým máte robiť.

Paleta šatníka a farebné kombinácie
PALETA ŠATNÍKA A FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: JEDNODUCHÝ NÁVOD
Štvorce s rôznymi farbami POD kolesom spektra sú paletou. V strede palety sa nachádza štvorec so šípkou, ktorý predstavuje východiskovú farbu. Rovnaká farba je na spektrálnom kruhu označená krúžkom so šípkou.

Vezmite si predmet a pozorne preskúmajte jeho farbu (najlepšie na dennom svetle). Pomocou myši uchopte kruh so šípkou na spektrálnom kolese (počiatočná farba) a ťahaním po kolese nájdite farbu svojho predmetu – musíte sa k nej čo najviac priblížiť.

Farba sa zobrazí v strednom štvorci palety (ktorý je označený šípkou) pod kruhom.

Zobrazenie farieb na obrazovke nie je presné, ale to nevadí – nie ste kolorista Hermés, ktorý navrhuje nový vzor na šál za €300, a nepotrebujete číslo pantonovej farby. Potrebujete získať všeobecnú predstavu o palete, a na to obrazovka stačí.

Pohybujte myšou po spektrálnom koliesku, kým sa v poli so šípkou (v strede palety) nezobrazí farba, ktorá je najbližšie k farbe vášho odevu.

Už ste našli farbu veci na spektrálnom kolese? Pozrite sa na rozloženie pod kolieskom – systém vám už poskytol paletu. Zaujímavé, však? Teraz sa naučíme, ako ho čítať.

Pokračujeme ďalej – vľavo od kolieska spektra vidíte všetky možné typy paliet (harmonické kombinácie). Keď sa rozhodnete pre hlavnú farbu, môžete pomocou systému vybrať všetky možné typy kombinácií s touto farbou.

A začneme úplne prvým z nich – pridajte bodku vedľa položky “Analogous”.

PALETA ŠATNÍKA A FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: JEDNODUCHÝ NÁVOD

KOMBINÁCIE FARIEB V OBLEČENÍ: ANALÓGOVÉ KOMBINÁCIE

Ide o kombinácie odtieňov, ktoré sa nachádzajú v susedných segmentoch spektra a majú rovnaký stupeň jasu ako vaša základná farba. Keďže teraz spolu s vami skúmame farbu, ktorá vám vyhovuje, je dôležité, aby ste to vedeli:

 • Farby, ktoré vám teraz systém ponúka v rámci kolieska spektra, vám budú s 99 % pravdepodobnosťou tiež vyhovovať – tieto farby môžete nosiť v oblasti tváre (topy, šatky, blúzky atď.);
 • Všetky tieto farby možno kombinovať v jednom vzhľade a vzhľad bude harmonický a nie nudný.

Analógové kombinácie používajú dizajnéri, keď chcú vytvoriť objemné vzory v jednej farbe, a takáto paleta vo všeobecnosti pôsobí vyvážene a jemne. Ale na zladenie doplnkov tento typ kombinácie nie je veľmi vhodný, stratia sa, pretože rozdiel vo farbách nie je zrejmý.

Príklad tiež ukazuje analógovú kombináciu jasných, výrazných farieb vedľa seba na spektrálnom kolese.

Analógové kombinácie farieb oblečeniaFoto: @thestyleograph

FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: JEDNOFAREBNÉ KOMBINÁCIE

PALETA ŠATNÍKA A FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: JEDNODUCHÝ NÁVOD
Prejdite ďalej a teraz označte políčko vedľa položky “Monochromatic”.

Pozrite sa, ako sú farby rozložené – kruhy na spektrálnom kruhu teraz nie sú vedľa seba, ale vo vertikálnej línii. Jednofarebná paleta je kombináciou rôznych sýtych odtieňov tej istej farby.

Keďže spolu s vami teraz skúmame farbu, ktorá vám vyhovuje, je pravdepodobné, že vám budú vyhovovať aj jej rôzne odtiene.

Tu je však dôležité pamätať na pravidlo kontrastu: čím jasnejší odtieň farby nosíte na tvári, tým dôležitejšie je zladiť ho s kontrastom vášho vzhľadu. Jednoducho povedané, nezabudnite na make-up, ak máte prirodzene jemný vzhľad a nosíte jasne sfarbený predmet alebo šatku.

Ak sa vám páči farba veci, ktorú práve držíte pred obrazovkou monitora, môžete ju použiť ako východiskový bod pre vytvorenie jednofarebného šatníka (alebo kapsuly), teda šatníka, ktorý je postavený na jednej farbe. Je to jednoduchšie ako kombinovať rôzne plné farby, takýto šatník je univerzálny (veci sa ľahko kombinujú) a ľahšie sa vyhnete chybám.

Monochromatický vzhľad je dobrým začiatkom na precvičenie “citu pre farby”. Príkladom jednofarebnej kombinácie sú dva odtiene jednej farby a neutrálna biela, klasika. Tieto kombinácie sa ľahko kombinujú a vždy vyzerajú skvele.

Kombinácia farieb oblečenia: JEDNOFAREBNÉ KOMBINÁCIEFoto: @Reprodução

FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: KOMPLEMENTÁRNE KOMBINÁCIE

Pokračujte ďalej a začiarknite políčko vedľa položky “Complementary”. Je to kombinácia farieb, ktoré sa nachádzajú oproti sebe na kruhu spektra. Práve komplementárne farebné kombinácie pomáhajú klásť jasné akcenty a vniesť do vášho šatníka rozmanitosť. A ak poznáte svoju základnú farbu, znalosť komplementárnych odtieňov vám pomôže pri výbere doplnkov a “spodných dielov” pre plnofarebný vzhľad.

Pozrite sa na paletu, ktorá sa objavila pod kruhom. Doplňujúcu farbu k vášmu oblečeniu môžete použiť pri výbere kabeliek, sukní, nohavíc, topánok atď. – Všetky tieto veci sa hodia k topu, ktorého farba vám pristane.

Kombinácia farieb oblečenia

Zopakujme si: základnú farbu nosíme blízko tváre, doplnkovú farbu NIE blízko tváre (kabelka, opasky, prstene, náramky, topánky, nohavice, sukne). To znamená, že ak je vaša farba tyrkysová, môže byť vhodná horčicová sukňa, ale nie top alebo blúzka.

Komplementárna kombinácia – najagresívnejšia zo všetkých možných a zvonku je vnímaná ako jasná, zdôraznená, silná. V oblasti tváre nechcete mať komplementárne farby, pretože budú kontrastovať s vaším vzhľadom a vaše črty budú vyzerať bolestivo a nevýrazne.

Komplementárna kombináciaFoto: @the-atlantic-pacific.com
Klasickou komplementárnou kombináciou je ružová a zelená, dve farby, ktoré sú na kruhu spektra umiestnené oproti sebe. Táto kombinácia je taká kontrastná, že sa veľmi dlho považovala za nevkusnú, ale časy sa menia.
Komplementárna kombináciaFoto: @huntercollect
Ďalšou klasickou kontrastnou farebnou kombináciou je modrá/modrá (studená) a žltá/horčicová (teplá). Komplementárna farba je klasikou pri výbere akcentových doplnkov.

KOMBINÁCIE FARIEB V OBLEČENÍ: TROJKOMBINÁCIE

Pokračujte a začiarknite políčko vedľa položky “Triad”. Poslednou kombináciou, o ktorej vám chceme povedať, je kombinácia triád.

Pozrite sa na paletu, ktorú vám systém poskytol, a uvidíte, že je dosť kontrastná, ale nie taká agresívna ako komplementárna paleta. Kombinuje tri typy farieb, nie dve protikladné farby ako komplementárna paleta, a farby nie sú tak kontrastné.

Trojkombinácie farieb možno použiť na zladenie oblečenia a doplnkov, ktoré sú vnímané ako uvoľnenejšie, ale stále zaujímavé. Pomocou kombinácií triád môžete nájsť aj iné farby a odtiene, ktoré vám vyhovujú.

PALETA ŠATNÍKA A FAREBNÉ KOMBINÁCIE V OBLEČENÍ: JEDNODUCHÝ NÁVOD
KOMBINÁCIE FARIEB V OBLEČENÍ: TROJKOMBINÁCIEFoto: Getty Images
A toto je príklad trojkombinácie – červená so studeným podtónom a modrá.
KOMBINÁCIE FARIEB V OBLEČENÍ: TROJKOMBINÁCIEFoto: @thestreetpie
A o niečo zložitejšia verzia s tromi farbami vybranými z palety triád, ktorej vzhľad je jemnejší ako komplementárne kombinácie. Rozdiel v odtieňoch medzi dvoma farbami palety tiež robí vzhľad zaujímavým.

Na záver o kombinovaní farieb v oblečení

Možných farebných kombinácií je viac (a vidíte ich v systéme), ale tieto štyri vám postačia na vytvorenie palety farieb. Začnite tým, že sa naučíte princíp analógových, monochromatických, komplementárnych a trojkombinácií. To stačí na to, aby ste sa naučili pracovať s farbou pri vyberaní vecí.

Reprodukcia farieb na obrazovke trpí a najlepšie je (hneď ako budete mať možnosť) navštíviť najväčší obchod a pozrieť si rôzne možnosti zoči-voči. V obchode si môžete ujasniť farby a odtiene, ktoré ste si zhruba vybrali pomocou systému. A rozhodnúť sa pre paletu šatníka, ktorá je postavená na troch typoch farieb – základných, neutrálnych a akcentových.

Farebná paleta odevu do veľkej miery určuje, ako harmonicky a jednotne bude celý look vyzerať. Nesprávna kombinácia farieb a ich odtieňov môže aj tú najprepracovanejšiu súpravu urobiť nevýraznou, zbaviť ju šarmu a zničiť aj ten najgeniálnejší dizajnový nápad. Naučiť sa správne kombinovať farby v rámci jedného konceptu je kľúčom k vysnívanému elegantnému, módnemu a efektnému štýlu.

Pomocou systému môžete skúmať farby a ich kombinácie – meniť sýtosť, skúšať rôzne odtiene, ukladať rôzne palety (napravo od kolieska je tlačidlo SAVE).

Farebná paleta odevu
Fashionista | Last Updated:   February 14, 2023