Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Minimalizmus ako štýl obliekania

Minimalizmus ako štýl obliekania

Minimalizmus je štýl obliekania založený na princípoch jednoduchosti, pohodlia a pokoja, ktorý nemá módny rámec ani dátum spotreby.

Nová kolekcia, výpredaj, ďalšie čerstvé kolekcie a ďalší výpredaj – zdá sa, že sa módnemu priemyslu čoskoro zatočí hlava. Je pravda, že pominuteľnosť módy sa nasýti – a my tiež. Závanom čerstvého vzduchu je štýl minimalizmu, ktorý si každým dňom získava srdcia čoraz väčšieho počtu ľudí na celom svete.

Minimalizmus sa vyznačuje lakoničnosťou, jednoduchosťou a miernosťou. Často sa mylne pripisuje rovnomennej životnej filozofii. A hoci minimalizmus ako životný štýl a módna odnož majú určite styčné body, netreba ich stotožňovať.

Minimalizmus ako spôsob života zahŕňa organizáciu priestoru, minimalizáciu predmetov a kultúru premysleného nakupovania, pričom zahŕňa všetky oblasti života. Minimalizmus v odievaní je určite viac vizuálny a povrchný, ale nie menej dôležitý.

ZAMERANIE NA JEDNOTLIVCA

Ak je look zložený z jednoduchých strihov v základných odtieňoch, všetok dôraz je kladený na osobu. V časoch individualizmu táto skutočnosť nemôže nepotešiť. “Farebný obal” sa už dávno dostal do úzadia.

Nie nadarmo si sebavedomé a úspešné dievčatá z celého sveta vyberajú minimalizmus ako svoj hlavný štýl. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste seba a ostatných rozptyľovali takzvaným “pozlátkom”, je rozumné uprednostniť jednoduchosť.

DETAILY VÁM POVEDIA VŠETKO

Jedným z hlavných trumfov minimalistov je, že sú dobre udržiavaní. Ak sa rozhodnete pre tento štýl, majte na pamäti dôležitú vec. Skutočný minimalizmus je o detailoch – upravených vlasoch, manikúre a bezchybnom mejkape (alebo jeho nedostatku). Ani tu však nie je miesto pre jasnosť: neón, kontrastné líčenie a príliš geometrické účesy sú už minulosť.

NIE PRE MÓDU, ALE PRE ŠTÝL

Hoci sa minimalizmus považuje za módny trend, s trendmi nemá veľa spoločného. Rýchle trendy tento štýl obchádzajú, pretože často vyzerajú príliš extravagantne a pochopiteľne sa v šatníku dlho neudržia. Minimalizmus v odievaní je predstava o štýle, ktorý nemá žiadne módne hranice ani dátum spotreby.

KVALITA, NIE MNOŽSTVO

Minimalisti sú presvedčení, že viac nie je lepšie. Preto sa radšej zameriavajú na kvalitu. Minimalizmus totiž sťažuje šetrenie peňazí na jednorazových nákupoch. Ale ani to nie je problém: namiesto 10 podobných tričiek podozrivej kvality je lepšie uprednostniť jedno – dokonalé strihom, materiálom a odtieňom. Z nákupu budete mať rovnakú radosť a výhody budú oveľa väčšie.

TVAR, ŠTRUKTÚRA A STRIH

Minimalisti nie sú nadšencami farieb – ich šatník často vyzerá ako béžová a sivá paleta s bodkami tmavého vína, smaragdovej a modrej. Väčšinou je všetok výraz ich outfitov v strihu.

Štruktúrované saká, ťažké džínsy – dokonca aj základné tričká držia tvar. Textúra je často akcentom. Nohavice z ekokože, klobúky, lakované čižmy – všetky tieto detaily sú osviežujúcim doplnkom každodenných outfitov minimalistov.

ZÁKLADNÝ ŠATNÍK MINIMALISTU: TO NAJDÔLEŽITEJŠIE

Základný šatník je individuálny pojem. Pre minimalistov je základná súprava často veľmi podobná, len niekoľko položiek sa mení v závislosti od životného štýlu. Klasické rovné sako, rovné džínsy, voľná biela košeľa, kašmírový sveter, kožené mokasíny, maxi kabát – zoznam je dlhý. Hlavnou vecou je zladiť osobné preferencie a “nadčasové” modely, aby ste nemuseli svoj šatník príliš často aktualizovať.

Relatívna je aj paleta farieb. Hlavným pravidlom pre minimalistov je, že všetky odtiene v šatníku spolu dobre ladia, či už ide o tmavú čokoládovú, tlmenú zemitú, jemnú mliečnu alebo staroružovú.

Typické črty minimalistického štýlu

 1. Neutrálna farebná schéma
 2. Rovné alebo priliehavé siluety s jednoduchým strihom
 3. Žiadne pestré potlače
 4. Minimálne dekorácie a doplnky
 5. Zveličená jednoduchosť
 6. Geometria a štruktúra
 7. Vysoká kvalita
 8. Udržateľná spotreba
Typické črty minimalistického štýlu

História minimalizmu

História vzniku minimalizmu ako odevného štýlu je veľmi diskutovanou témou. Módni historici sa stále nevedia rozhodnúť, kto ako prvý presadil myšlienku jednoduchosti a lakoničnosti v odievaní. Často sa uvádzajú napríklad traja japonskí dizajnéri Rei Kawakubo, Issey Miyake a Yohji Yamamoto.

Aktívne propagovali oblečenie bez lesku a glamouru, čo bolo v tom čase v rozpore s typickým chápaním módy. Medzi zástancov minimalizmu patrila Coco Chanel, ktorá vytvorila minimalistické čierne šaty a bola všeobecne známa svojimi elegantnými a praktickými štýlmi.

Prvé začiatky minimalizmu v odievaní siahajú do 60. rokov 20. storočia, ale tento trend sa začal popularizovať až o 20 rokov neskôr. Podnetom na adaptáciu minimalizmu bol boj za rovnosť medzi mužmi a ženami, ktorý ovplyvnil aj predstavy o kráse ženského odevu, predtým sprevádzaného volánmi a kvetinami.

Helmut Lang
V 90. rokoch 20. storočia predstavil samouk Helmut Lang kolekciu jednoduchých geometrických siluet. Súčasťou kolekcie bol aj nohavicový kostým, v ktorom košeľu nahradilo tielko. Nasledovali minimalistické kolekcie značiek Dior a Calvin Klein.

Teraz, o 20 rokov neskôr, je minimalizmus stále silný – volia si ho ženy všetkých vekových kategórií a rôzneho pôvodu a značky ponúkajú širokú škálu odevov, od lakonických až po farebnejšie, ale v oboch prípadoch minimalistické.

Zásady minimalistického štýlu

Podľa zaužívaného názoru je minimalizmus nudný, fádny a neatraktívny. Aby sme tento mýtus vyvrátili, stačí povedať, že minimalizmus v odievaní je druh avantgardy, ktorá je známa netradičnými siluetami, kombináciami textúr a štýlov, zaujímavými farebnými kombináciami.

Zveličená jednoduchosť

Zatiaľ čo základný šatník sa vyznačuje naozaj jednoduchými kúskami, minimalizmus doslova kričí “pozrite, mám to všetko veľmi jednoduché”. Veci sú prehnane, hyperbolizovane jednoduché, čo ich robí jedinečnými a originálnymi.

Geometria a štruktúra

Všetky minimalistické outfity sú doslova umeleckými dielami. Čisté línie, jasné, ale nie vždy správne tvary, jednoduché siluety – to všetko je moderný minimalizmus.

Vrstvenie

Častou technikou minimalistického štýlu je vrstvenie oblečenia, ale s čistým štýlom a bez efektu “kapusty”. Vrstvy sú často monochromatické alebo dokonca jednofarebné.

Pokojná paleta v tlmených odtieňoch

Najbežnejšie farby sú základné – biela, béžová, čierna, sivá a hnedá. Niekedy sa pridáva tlmená bordová, modrá a zelená. Všimli sme si však, že moderný minimalizmus je oveľa demokratickejší, takže umožňuje aj neón. Ak sa s minimalizmom ešte len zoznamujete, odporúčame vám začať s menej farebnými možnosťami.

Žiadne potlače a ozdoby na oblečení

Jedinou výnimkou sú línie a geometrické tvary. Minimalistický šatník neobsahuje reťaze, volány a strapce.

Vysoká kvalita

Materiály používané na výrobu klasického, tradičného minimalizmu sú len kvalitné a drahé. Medzi hlavné materiály patrí vlna, bavlna, hodváb, koža, úplet a satén.

Udržateľná spotreba

Minimalizmus neznamená málo. Minimalistky si kupujú presne toľko vecí, koľko potrebujú, ale nepodliehajú askéze a úplnému zníženiu.


Minimalistické značky oblečenia

Max Mara - Minimalizmus ako štýl obliekania
Taliansky módny dom Max Mara sa v poslednom čase teší z pokojných, nenápadných modelov. Samozrejme, značka má aj odvážnejšie a výraznejšie kúsky, ale v posledných rokoch je v popredí jej kolekcií minimalizmus s uvoľnenými tónmi a čistými strihmi.
COS - Minimalizmus ako štýl obliekania
Pre minimalistický šatník by ste určite mali ísť do COS. Je tu veľa výstižných siluet bez výrazných potlačí. Farby sú buď pastelové, alebo tlmené. Muži aj ženy si tu môžu zostaviť štýlový outfit.
Jil Sander - Minimalizmus ako štýl obliekania
Jil Sander je atraktívny aj z hľadiska minimalizmu. Oblečenie tu obsahuje viac detailov, ale zostáva v minimalistickom rámci. Jednoduchý, jasný strih a všeobecne zdržanlivá paleta farieb umožňujú vytvoriť štýlový, výrazný look a zostať verný zásadám minimalizmu.
The Row - Minimalizmus ako štýl obliekania
Americká značka The Row, ktorú vytvorili sestry Olsenové, je skutočným príkladom toho, ako by mal vyzerať luxusný minimalizmus. Každý kúsok z kolekcie značky sa stane základom základného šatníka svojho majiteľa a dokonale sa kombinuje s akýmkoľvek štýlom. Preto je každý kúsok značky The Row hodnotnou investíciou.

Obuv a príslušenstvo

Minimalistické šperky sa dokonale hodia do pracovných aj ležérnych outfitov a nádherne zvýrazňujú look.

Čo možno charakterizovať šperkami v tomto štýle:

 1. Rovné čiary a geometrické tvary
 2. Dôraz na formu
 3. Ergonómia
 4. Univerzálnosť v kombinácii s oblečením
Minimalistické šperky
Minimalistické tašky jednoduchých tvarov
Pre tých, ktorí sú zvyknutí pútať pozornosť a vyjadrovať sa prostredníctvom nápadných doplnkov, bude veľmi ťažké prispôsobiť sa tomuto štýlu. Vyberte si tašky jednoduchých tvarov, takmer bez ozdôb a v neutrálnych tónoch. Veď v minimalizme nie sú doplnky akcentom, ale doplnkom k harmonickému obrazu.

Pokiaľ ide o obuv, najčastejšou voľbou sú ploché topánky. Ak potrebujete podpätok, vyberte si topánky v čiernych, bielych, sivých a béžových odtieňoch.

Minimalistické vlasy a make-up

A nezabudnite, že myšlienka minimalizmu sa prejavuje nielen prostredníctvom oblečenia a doplnkov, ale týka sa aj líčenia a účesov. Jednoduché účesy bez glamouru, konské chvosty, hladko učesané vlasy, symetrické strihy.

Najlepšie je zladiť manikúru so súpravou. Najradšej v pokojných odtieňoch, prijateľný je úhľadný vzor alebo dizajn. V minimalizme je dĺžka manikúry prevažne krátka alebo stredná.

Minimalizmus je štýl, ktorý patrí ku klasike. Preto je určite najvhodnejšia pre klasikov. Ak však máte iný štýl a tento smer sa vám páči, vždy si môžete štýl prispôsobiť osobne.

Minimalistické vlasy a make-up
Fashionista | Last Updated:   April 7, 2022