Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Reštart: ako si obnoviť šatník a nenakupovať príliš veľa

Reštart: ako si obnoviť šatník a nenakupovať príliš veľa

Proces obnovy vášho existujúceho šatníka si vyžaduje poriadnu prácu, pri ktorej budete musieť upratovať, analyzovať, plánovať a fantazírovať.

Niekedy váš šatník potrebuje aktualizáciu – veci zostarnú, opotrebujú sa alebo jednoducho chcete zmeniť svoj štýl. Ako si obnoviť šatník, aby bol funkčný, a akým chybám sa vyhnúť, vám poradíme v tomto návode krok za krokom.

Keď potrebujete zmeniť šatník

Zmenu šatníka pravidelne potrebuje takmer každá žena, ale nie je ľahké ju pochopiť. Navrhujeme veci analyzovať a zistiť, či je šatník aktuálny:

  • Nemáte si čo obliecť – otvoríte šatník, vidíte upchaté police a stále nemáte čo na seba? Toto je jeden z “výstražných signálov”, že váš šatník potrebuje reštart;
  • Veci sa k sebe nehodia – z 10-20-30 vecí sa skladá len niekoľko nositeľných outfitov;
  • Oblečenie sa nepáči – otvoríte šatník, vyberiete si svoje obľúbené, už obnosené džínsy a tričko – zvyšok nepadne do oka.

Okrem troch vyššie uvedených problémov, ktoré sú dôvodom na zmenu, je tu ešte jeden dôvod na zmenu šatníka – túžba zmeniť svoj život:

  • Napríklad nie nosiť športové nohavice, ale stať sa biznismenkou. Alebo konečne zmeniť šatník na svoj obľúbený štýl minimalizmu;
  • Prispôsobiť veci svojmu životnému štýlu – možno ste boli podnikateľka, ale teraz ste mamička na materskej dovolenke a formálne obleky sa teraz jednoducho nehodia do vašej novej sociálnej role;
  • Stať sa štýlovou, modernou a atraktívnou – kúpiť si krásne kúsky, ktoré nám dodajú sebavedomie.
Reštart: ako si obnoviť šatník a nenakupovať príliš veľa
Ak zistíte, že niektorý z problémov sa koná – je čas na revíziu, ale skôr než sa pustíte do nemilosrdného lúčenia s tričkami, sukňami a nohavicami, zistime – prečo je šatník preplnený. Pomôže vám to, aby ste v budúcnosti nerobili rovnaké chyby a vyhli sa opakovanému hromadeniu vecí, ktoré nenosíte.

4 dôvody vzniku neporiadku v šatníku

Chaos v šatníku je dôsledkom takmer typických chýb. Úlohou nie je len pochopiť, prečo máte v šatníku veľa vecí a nemáte čo na seba, ale aj vyvodiť závery a tieto chyby už neopakovať.

Spontánne, neuvážené nákupy
  • Spontánne, neuvážené nákupy. Prechádzali ste sa po nákupnom centre a videli ste len neuveriteľne krásnu blúzku, a dokonca v zľave – hriech nekúpiť. S čím si tú vec oblečiete, ste, samozrejme, nepremysleli. Výsledkom je krásna blúzka, ktorá sa však nekombinuje s nohavicami, džínsami alebo sukňou;
  • Shopaholizmus – nekontrolovateľná vášeň pre nakupovanie. Nakupujete veľa, unáhlene, často zbytočne – veci sa len tak povaľujú;
  • Zle organizované skladovanie. Všetky veci v dobrom šatníku sú viditeľné. Pri každom otvorení skrine vidíte farebnú paletu šatníka, veci, ktoré sa hodia k sebe v štýlových outfitoch, a prestanete kupovať neónové topy v pastelovom šatníku. Ak úložný priestor nie je správne zorganizovaný – je pravdepodobnejšie, že si kúpite nepotrebné veci;
  • Najväčšou a najčastejšou príčinou neporiadku je, že neviete, ako veci kombinovať, a nerozumiete vlastnému štýlu. Veci si jednoducho kúpite, ale neskôr ich nemôžete použiť – neviete, ako a s čím ich nosiť, alebo sa bojíte, že budete vyzerať hlúpo.

5 krokov k novému šatníku


Ak ste sa rozhodli obnoviť svoj šatník, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vytvoriť si plán, návod krok za krokom. Pomôže vám postupne sa približovať k vášmu cieľu.

Obnova šatníka pozostáva z 5 základných krokov:

  1. Príprava a duševný postoj;
  2. Revízia šatníka;
  3. Vytvorenie vzorca šatníka;
  4. Zostavenie nákupného plánu;
  5. Nakupovanie.

Každá z fáz obnovy šatníka má svoje jemnosti a úskalia. Preto sa im venujme podrobne a poskytnime cenné odporúčania.

5 krokov k novému šatníku

Krok 1: Príprava a duševný postoj

Môže sa zdať, že zmena šatníka je jednoduchá – stačí vziať a vyhodiť to, čo nepotrebujete. V skutočnosti väčšina dievčat v tomto bode prepne na “škrečkovanie”, keď sa každá vec zdá byť neuveriteľne potrebná. V skutočnosti je to všetko psychologická hra – mozog vám nedovolí zmeniť sa, zbaviť sa starých vecí a uvoľniť miesto novým.

Aby ďalší krok, revízia, bol úspešný pripravte sa na nemilosrdnú rozlúčku s nesprávnymi vecami, bez ľútosti a počítania vynaložených peňazí. V dobrej nálade pretrieďte svoj šatník. Zlá nálada vo všeobecnosti nie je najlepším obdobím na zmenu, a ešte menej, keď ide o krásu a sebavedomie.

Vynechajte poradcov. Mama, priateľka, manžel alebo priateľ, samozrejme, chcú to najlepšie a môžu vám povedať, ako vám vec sedí, ale tu zasahuje pojem “vkus” – každý má svoj vlastný pohľad na módu, štýl a osobné ponímanie “krásneho a škaredého”. Zostaňte sami so sebou a pri triedení oblečenia sa spoľahnite na vlastné pocity.

V tom istom kroku je dôležité naplánovať si koncepciu šatníka, štýly a ciele.

Urobte si zoznam vecí alebo udalostí, ktoré tvoria väčšinu vášho života – chodenie do práce, prechádzky s dieťaťom, turistika v horách každý víkend. V podstate sa rozhodnite, na aký účel je oblečenie určené. Každej zvýraznenej činnosti prideľte percentuálny podiel – aké % zaberá daná činnosť vo vašom živote.

To vám pomôže pochopiť, akých vecí a následne aj outfitov by malo byť v šatníku viac, aby ste nemuseli chodiť do kancelárie v tom istom oblečení alebo každý týždeň nosiť jedny šaty do reštaurácie. Upozorňujeme, že uvedená tabuľka je len príkladom. Každé dievča bude mať jedinečný zoznam udalostí a iné percentuálne rozdelenie.

naplánovať si koncepciu šatníka

Krok 2: Revízia šatníka

Rozlúčka s vecami je náročný krok na ceste k vytúženému šatníku.

Dajte preč, vyhoďte alebo odložte veci, ktoré:

  • So známkami času. Žmolky, strie, škvrny, ktoré nejdú dole – všetky tieto veci ničia štýl, aj keď hovoríme o úmyselne neupravenom grunge štýle;
  • Vec, ktorá má nesprávnu veľkosť. Malé alebo veľké veci je lepšie aspoň odložiť, ak vám je ich ľúto vyhodiť. Nečakajte, kým schudnete alebo priberiete – musíte byť štýlová a sebavedomá už teraz;
  • Zastarané. Nejde o módu, ale o aktuálnosť vecí v šatníku. Mnohé, aj tie najkrajšie veci sú vhodné v určitom veku. Úspešná podnikateľka vyzerá divne v mikine s Mickey Mousom a minisukni. Samozrejme, len vy si môžete vybrať, čo si oblečiete, ale my hovoríme o pohodlnom, funkčnom šatníku a takéto veci odporúčame vyhodiť alebo darovať;
  • Oblečenie, ktoré pridáva vek. Ťažko chcete, aby sa nejaký sveter alebo zlé šaty pridali o 10 – 15 rokov;
  • Nepáči sa vám. Nenechávajte si veci, ak sa v nich necítite dobre. Nemyslite na to, že vec je úplne nová alebo že stojí veľa – sebadôvera a dobrý pocit zo seba samého stoja viac;
  • Nemáte ju s čím nosiť. Povedzme, že je tu blúzka – páči sa vám, ale nemá ” spodný diel”. Aby ste ju mohli dať “do práce”, musíte si kúpiť nohavice. Nohavice okrem tejto blúzky nebudete kombinovať s ničím iným – v dôsledku toho je šatník opäť preplnený.
Sezónna revízia šatníka praktické tipy od stylistu
Po revízii šatníka by mali zostať:

  • Veci, ktoré sa vám páčia – dobre sedia a hodia sa k vášmu štýlu;
  • Veci, ktoré sa páčia, ale vyžadujú úpravu – treba skrátiť nohavice, opraviť zips.
  • Dočasne je tiež prípustné ponechať veci v normálnom stave s následnou postupnou výmenou. To má význam vtedy, keď práve teraz nemôžete vyhradiť veľkú sumu na kompletnú obnovu šatníka. V týchto veciach môžete chodiť, ale s cieľom nahradiť ich aktuálnym oblečením a nepotrebné vyhodiť.

Krok 3: Vytvorenie vzorca šatníka

Ako si vybrať paletu šatníka
Keď vám nezostane nič navyše, priraďte zostávajúce položky k základnému zoznamu položiek. Základný zoznam je minimálny súbor kusov oblečenia, ktorý potrebuje každý šatník. Lenže vzhľad vecí bude pre každý štýl iný.

Pri každej položke oblečenia, ktorá vám po revízii zostane v šatníku, zaškrtnite – tieto položky nemusíte kupovať. Položky, ktoré zostanú nezaškrtnuté, je potrebné zakúpiť. Predtým, ako pôjdete nakupovať, rozhodnite sa pre paletu šatníka. Jej funkčnosť sa prejaví len vtedy, ak sa veci budú farebne kombinovať.

Ako si vybrať paletu šatníka:

Pomocou farebného kruhu. Na to si vyberte, aká farebná schéma bude v šatníku – kontrastná, jednofarebná, podobná – podrobne sme o tom písali v článku o farebnej palete v šatníku.

Vnímanie. Pozrite si fotografie outfitov na Pintereste, Instagrame, uložte si tie, ktoré sa vám páčia. Okrem oblečenia si vezmite na mušku aj interiér, doplnky – všetko, čo je vizuálne príjemné. Keď budete mať dostatok fotografií – 20-30 kusov, vyberte hlavné farby z fotografie, upravte, stlmte, rozjasnite, niečo odstráňte.

Po dokončení týchto krokov budete mať zoznam vecí na nákup a všeobecnú farebnú schému pre svoj šatník.

Krok 4: Zostavenie nákupného plánu

  • Neponáhľajte sa do známych obchodov – je 90 % pravdepodobnosť, že nakoniec kúpite tie isté veci, ktoré ste vyhodili. Vyberajte si neznáme obchody v rovnakom cenovom rozpätí;
  • Pozrite si webové stránky internetových obchodov rôznych značiek. Ak na stránke nájdete 1-2 veci v správnom štýle a farbe, pridajte si obchod do zoznamu;
  • Pozrite sa na outfity influencerov – často povedia, kde si veci kúpili;
  • Určite venujte pozornosť značkám, ktoré vyrábajú oblečenie v požadovanom štýle alebo štýloch;
  • V ideálnom prípade si vytvorte zoznam konkrétnych obchodov, ktoré navštívite, a prísne dodržiavajte plán. Pomôže vám to vyhnúť sa impulzívnym nákupom.
Zostavenie nákupného plánu

Krok 5: Nakupovanie

Je čas navštíviť obchody – môžu to byť offline alebo online miesta – vyberte si to, čo je pohodlnejšie. Pri nakupovaní sa riaďte svojím nákupným zoznamom a farebnou schémou, ktorú ste si vybrali.

A všímajte si 3 pravidlá úspešného nakupovania – pomôžu vám vytvoriť štýlový a funkčný šatník bez zbytočných nákupov:

Nekupujte niečo mimo zoznamu. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa vám nejaký tovar páči, snažte sa neprekročiť rámec zoznamu. Cieľom je zostaviť si teraz základný súbor vecí a potom pridať niečo tretie;
Neponáhľajte sa. Vyhraďte si na nakupovanie viac času a dajte si možnosť pozrieť si tú istú vec v rôznych obchodoch. Vyberte si len to najlepšie, niečo, čo sa vám páči na 100 percent;
Nešetrite na kvalite. Funkčný šatník, ktorý nie je viazaný na fast fashion, vydrží dlho, takže všetky investície do kvalitného oblečenia budú opodstatnené.

Základné chyby pri obnove šatníka

Orientácia na trendy. Obliekať sa módne je skvelé, ale drahé. Ak nemôžete mať rozpočet na obnovenie šatníka každú sezónu, rozhodnite sa pre základné kúsky alebo dlhodobé trendy. Napríklad kožené bundy sú v móde už niekoľko sezón a dlho budú aktuálne – je to výhodná investícia, a šaty s balónovými rukávmi – aktuálny trend, budúce leto príde nazmar a budú len ležať na poličke.
Nákup bez zoznamu. Keď neexistuje jasný plán, čo kúpiť, pravdepodobnosť, že sa chytíte niečoho zbytočného, sa mnohonásobne zvyšuje. Ak je váš šatník malý, odfoťte si všetky veci na telefón – pomôže vám to pri výbere vecí na ďalšie kombinácie štýlových outfitov.
Kupovanie jednotlivých kusov. Ak si kúpite blúzku, ktorá sa vám nehodí do šatníka, budete si k nej musieť neskôr kúpiť nohavice a k nohaviciam sako. To povedie k začiatku cesty – šatníku plnému nezhodných položiek.
Rovnaké a duplicitné položky. 5 približne rovnakých tričiek, 3 mikiny, 2 džínsy – vecí je veľa a žiadna rozmanitosť v oblečení. Nekupujte duplikáty – snažte sa spestriť výber šatníka, aby ste denne vyzerali štýlovo a rozmanito.
Závislosť na výpredajoch. Bez ohľadu na to, aká atraktívna je zľava na šaty – nekupujte ich, keď sa vám nehodia do šatníka. Je to neporiadok, ktorý jedného dňa opäť povedie k prvému kroku.

Reštart: ako si obnoviť šatník a nenakupovať príliš veľa
Keď je šatník nudný, nemali by ste fňukať a nariekať, že si nemáte čo obliecť. Je lepšie pristupovať k problému pragmaticky, logicky a dôsledne. Výsledok poteší nielen vás, ale vyvolá aj závisť ostatných, pretože teraz bude možné vždy vyzerať štýlovo, moderne a rozmanito.

A napokon, ak si aspoň raz za pol roka rozoberiete šatník, budete mať neustále nové nápady na kombinovanie vlastného oblečenia. Budete prekvapení touto skutočnosťou!) Ak si potrebujete niečo kúpiť, takýto postupný prístup k obnoveniu vášho šatníka, ktorý sa začína rozoberaním vášho šatníka, efektívne ušetrí váš budget.

Fashionista | Last Updated:   September 14, 2023