Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Vizuálne ilúzie v oblečení: ako vyzerať o niekoľko veľkostí štíhlejšie

Vizuálne ilúzie v oblečení: ako vyzerať o niekoľko veľkostí štíhlejšie

Mnohí ľudia už počuli o zázračnej schopnosti oblečenia zoštíhliť nás a urobiť nás vyššími. Nie každý však vie, ako správne pracovať so súpravou oblečenia, ktoré už má v šatníku. Tu je niekoľko dôležitých (a hlavne účinných) tipov na vizuálnu korekciu postavy, ktoré vám pomôžu vyzerať skvele každý deň.

S vizuálnymi ilúziami sa často stretávame v každodennom živote. Najjednoduchším príkladom vizuálnej ilúzie, ktorú pozná úplne každý, sú železničné trate: v diaľke sa zdá, že sa spájajú, hoci v skutočnosti sa vzdialenosť medzi nimi nemení. Inými slovami, pri pohľade na ne sa mýlime, ale sme si toho vedomí. Čo sa týka oblečenia: obaja môžeme vidieť zle a nepochopiť, pretože nám nie sú známe črty postavy druhej osoby.

Chceme napríklad vyzerať vyššie a štíhlejšie a nosíme preto vysoké podpätky. Výsledkom je, že vyzeráme vyšší a štíhlejší. Ale čo keď chceme vyzerať menší a štíhlejší? V tomto prípade nie sú topánky s nízkym pásom jedinou možnosťou.

Použijeme skôr farebné bloky, vrstvenie, horizontálne línie, uvoľnený účes, svetlé akcenty v dolnej časti trupu, ktoré vás vizuálne “uzemnia”. Napríklad kontrastné, extravagantné alebo zdobené topánky vás môžu “obrať” o niekoľko centimetrov výšky.

Praktizujúci stylisti poznajú situácie, keď mnohé klientky pristupujú k svojmu šatníku veľmi nelogicky. Príde dievča v úzkych džínsoch alebo dokonca v legínach a sťažuje sa na neprístojný pohľad zadku, ťažký zadok, tučné, krivé, krátke nohy a tak ďalej a tak ďalej – zoznam je dlhý a dlhý. V rozhovore sa ukáže, že skinny sú jediným strihom, ktorý dievča preferuje, pretože “žiadne iné nohavice a sukne absolútne nejdú!” Nie je však potrebné klamať.

Páčia sa vám vaše boky a chcete na ne upozorniť, alebo nie? Ak je odpoveď áno, ak sú vašimi idolmi Jennifer Lopez (vďaka ktorej prišli do módy opuchnuté boky) alebo Kim Kardashian (vďaka ktorej sa z toho nechystajú vyjsť), potom si vychutnajte život a prestaňte sa o nič starať.

Na plných stehnách nie je nič zlé, škaredé ani neestetické. Ak vám je nepríjemné, že “všetci pozerajú na vaše ťažké stehná”, prestaňte nosiť obtiahnutý spodný diel a noste výraznú brošňu v oblasti portrétu. Verte mi, že nikoho nenapadne, aby sa vám bezočivo pozeral na zadok. Ak teda naozaj chcete vyzerať opticky štíhlejšie alebo dokonca o niekoľko veľkostí menšie bez diéty, existuje niekoľko dôležitých tipov, na ktoré sa určite oplatí dať si pozor.

Vertikalita v oblečení predlžuje siluetu

1. Vertikalita v oblečení predlžuje siluetu

Ak chcete vyzerať štíhlejšie, budete potrebovať akékoľvek vertikálne línie na oblečení. Gombíky v rade, zipsy, boky saka, kardigana, kabáta, dlhé šály alebo šatky, šípky na nohaviciach, lampasy, vertikálne švy. Výnimkou sú kontrastné prúžky, časté záhyby a riasenie. Vďaka nim bude vaša postava vyzerať väčšia.

2. Jednofarebný look

Uprednostňujte tmavé, matné tkaniny, ktoré dobre držia tvar. Nezabudnite: akékoľvek trblietky, ozdoby, reliéfy vás urobia plnšími. Úprimne povedané, nič nenatiahne siluetu tak ako jednofarebné outfit. Inými slovami, keď ste od hlavy po päty oblečení v rovnakej farbe: antracitovej, modrej, čučoriedkovej alebo čokoládovej. Všetko – šaty, pančuchy, topánky a kabát v rovnakej farbe. Navyše je to trend posledných sezón, ktorý sa nezmenil.

Módny outfit sa skladá z rôznych odtieňov tej istej farebnej skupiny. Napríklad od tmavozelenej, smaragdovej až po tmavozelenú. Je elegantný a aristokratický. Pridajte k svojej výške pár centimetrov a mínus pár kíl (z 5 určite) je zaručené. Mimochodom, lodičky telovej farby sa hodia aj na vertikálu. Opticky nám predĺžia nohy a hodia sa takmer ku každému obleku. Práve vďaka týmto výhodám sú v poslednom čase také populárne.

Jednofarebný look
oblečenie podľa svojej veľkosti

3. Kúpte si oblečenie podľa svojej veľkosti

Znie to banálne, ale je to fakt. Väčšina ľudí nevie alebo nechce kupovať veci vo svojej veľkosti. Štatisticky si ženy kupujú o niekoľko veľkostí menšie oblečenie v nádeji, že zázračne schudnú, a etiketa s menšou veľkosťou je oveľa príjemnejšia ako skutočná.

Na druhej strane muži uprednostňujú väčšie predmety v nádeji, že budú vyzerať pôsobivejšie. Netreba dodávať, že ani jeden z nich nedosiahne svoj cieľ.

4. Tvary a proporcie

Malé vedľa veľkého sa zdá byť ešte menšie a naopak. Je dôležité vyberať si doplnky úmerne k vašej postave, inak riskujete, že zdôrazníte niečo, čo nie je vašou prednosťou. Veľkosť kabelky by mala byť úmerná veľkosti nositeľa. Veľké tašky pomôžu opticky znížiť výšku a veľkosť, menšie sú pre nízke dievčatá.

Aká kabelka by sa hodila tučnú dievčaťu, ale nie vysokú? Alebo vysoká, ale krehké postavy? Okrem veľkosti je dôležitým faktorom aj veľkosť detailov a doplnkov, ako sú vrecká, rúčky, zipsy, pracky atď.Obéznym dievčatám budú vyhovovať kabelky s ťažkými detailmi a krehkým dievčatám, bez ohľadu na výšku, s tenkými detailmi. Je dôležité venovať tomu pozornosť, inak môže kabelka vyzerať oddelene od vás.
Tvary a proporcie
klasická kabelka Kelly, crossbody kabelka, obdĺžnikový clutch
Tvar kabelky by mal vyhovovať aj vašej postave. Priamočiare, pevné a geometricky detailné kabelky sú ideálne pre dievčatá s rovnou postavou. Napríklad klasická kabelka Kelly, crossbody kabelka alebo obdĺžnikový clutch.
kabelka so zaoblenými okrajmi, modelom hobo, sedlova kabelka
Žena s prechodnou postavou bude vyzerať skvele s kabelku so zaoblenými okrajmi, modelom hobo alebo sedlovou kabelkou cez rameno.
bageta, pevna kabelka, klasicka prešívana kabelka
Dievčatá so zaoblenou postavou vyzerajú skvele s bagetou, pevnou kabelkou alebo klasickou prešívanou kabelkou à la Chanel.

5. Odvrátenie pozornosti

Pravdepodobne najznámejšia zo všetkých ilúzií. Ak chcete zakryť nejaký nedostatok na svojej postave, jednoducho upozorníte doplnkami alebo dekoráciami na inú jej časť. Mimochodom, to isté platí aj pre make-up. Malé oči? Zvýraznite si pery a podobne. Zdôraznite svoje prednosti, ktoré na seba strhnú všetku pozornosť. A potom nedokonalosti zostanú v tieni.

Používajte aktívne, svetlé predmety a doplnky v najvýhodnejšej oblasti, t. j. zvýraznite prednosti pútavými detailmi, čím odvediete pozornosť od nedostatkov. Ak chcete napríklad trochu odvrátiť pozornosť od spálenej tváre, oblečte si pestrý opasok alebo topánky, čím presuniete pohľad od tváre smerom nadol. Príklad je, samozrejme, zveličený, ale myslím, že zmysel je jasný.

Odvrátenie pozornosti

6. Oblečenie s potlačou sa zdá byť opticky väčšie

Oblečenie s potlačou sa zdá byť opticky väčšie
Ilúzia vyplneného priestoru spočíva v tom, že odev s ozdobou alebo vzorom sa vždy zdá byť objemnejší ako ten, ktorý nie je. Tento princíp možno použiť na zosúladenie vrchných a spodných častí. Napríklad postava typu “hruška” vyzerá proporcionálnejšie, ak sa horná časť postavy vďaka potlači alebo iným ozdobám zdá o niečo väčšia. Týmto spôsobom sa vyhneme vizuálnej disharmónii (príliš tenké v hornej časti a príliš objemné v dolnej časti).

Ak máte široké ramená a úzke boky (tento typ postavy sa nazýva obrátený trojuholník), dekor by mal vyplniť spodnú časť. Plnšie dámy by sa mali vyhýbať vzorom a uprednostniť jednofarebné, aby ste svoj výzor zbytočne nezaťažovali.

7. Ilúzia svetlých a tmavých farieb

Svetlá farba vás robí tučnými, tmavá vás robí štíhlymi – túto ilúziu pozná väčšina žien a naozaj funguje. Ak chcete, aby niektorá časť vášho tela vyzerala menšia, najlepšou voľbou sú tmavé farby. To však funguje len vtedy, ak ich skombinujete so svetlejšími odtieňmi. Je to preto, že tmavé objekty sa zdajú byť menšie v porovnaní so svetlými objektmi.

Žena s postavou “obráteného trojuholníka”, ktorá si oblečie bielu košeľu s čiernymi nohavicami, len zdôrazní nadmernú šírku ramien a úzke boky. Výmena čiernej a bielej farby bude mať želaný vizuálny efekt, pretože ramená budú v porovnaní s bokmi vyzerať menšie.

Ilúzia svetlých a tmavých farieb
Predĺžte si nohy zdvihnutím úrovne pása

8. Predĺžte si nohy zdvihnutím úrovne pása

Zvýraznením pásu nohavicami alebo sukňou vytvoríte rozdelenie medzi telom a spodnou časťou tela. Ak ste nízky, môžete vytvoriť ilúziu úplne iných proporcií tým, že nohy opticky predĺžite. Na tento účel si oblečte nohavice, šortky alebo sukne s vysokým pásom a opasok si umiestnite nad pupok.

Nízky pás môže zaťažovať vaše boky a vaše nohy budú vyzerať ešte kratšie a objemnejšie. Ak nosíte oblečenie s vysokým pásom, trup sa zdá byť kratší a nohy dlhšie.

Kombináciou svetlých a tmavých farieb a rôznych strihových línií obleku je možné zmeniť predstavu o skutočných objemoch a proporciách nášho tela. Na tom je v podstate založená vizuálna korekcia postavy. Zvýraznenie by sa v tomto prípade malo uskutočniť s ohľadom na odpútanie pozornosti od “nevýhodných” častí postavy.
Fashionista | Last Updated:   March 8, 2022