Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Sezónna revízia šatníka: praktické tipy od stylistu

Sezónna revízia šatníka: praktické tipy od stylistu

Ako vymeniť sezónne oblečenie v šatníku a zorganizovať správne uskladnenie vecí – praktické tipy a rady na revíziu šatníka

Minimálne dvakrát do roka, na jar a na jeseň, si náš šatník vyžaduje osobitnú pozornosť. So zmenou ročného obdobia sa mení aj naše oblečenie. Musíme splniť dve úlohy: odložiť položky z predchádzajúcej sezóny a urobiť revíziu a poriadok v tých aktuálnych.

Jar vždy vyvoláva neodolateľný pocit obnovy, transformácie a “niečoho nového”. Unavené zimné oblečenie a sivá farba vonku nás nabádajú k tomu, aby sme sa pustili do revízie vlastného šatníka.

Triedenie šatníka je okrem dávky jarnej nálady aj mimoriadne dôležitou a potrebnou činnosťou. Váš šatník by mal “voľne dýchať” po celý rok a vždy by ste mali mať pred sebou “čo na seba”, aby ste ušetrili čas a nervové bunky v rannom zhone.

Čo je potrebné?

Aspoň dvakrát ročne by ste mali vykonať sezónnu obmenu a revíziu šatníka. Znamená to odložiť všetko zimné oblečenie na letnú sezónu a letné oblečenie na zimnú sezónu, zbaviť sa nepotrebných vecí, zostaviť sady aktuálnych vecí a rozumne usporiadať šatník.

Začnite týmito základnými krokmi


1. Pripravte si priestor

Pripravte si priestor na prácu v blízkosti veľkého zrkadla, kam umiestnime všetky veci z našej garderóby (môže to byť napríklad pohovka alebo podlaha) a začnite konať!

2. Všetko, čo rozoberieme, rozdelíme na:

 • “super – nechajme si to”,
 • “pochybújem, treba si ho vyskúšať”,
 • “páči sa mi to, sedí mi to, ale potrebuje to ešte súpravu”,
 • “odložiť, nie je to v sezóne”,
 • “páči sa im to, viem, ako to nosiť, ale potrebujú si od toho oddýchnuť”,
 • a úplne bezohľadne “likvidácia”.
Trendove laky na nechty na NOTINO.SK

3. Každú položku posudzujeme z hľadiska jej opotrebovania a vhodnosti:

Sezónna revízia šatníka: praktické tipy od stylistu
 • Ako je opotrebovaný, či vyzerá upravene, či nie je úplet roztiahnutý a neforemný, či nie sú niekde škvrny, ktorým treba venovať osobitnú pozornosť;
 • Či sa položka hodí pre vašu aktuálnu veľkosť;
 • Niečo treba opraviť alebo po nákupe čaká na správnu chvíľu “skrátiť”, “ušiť” alebo ” upraviť” (úprimne si priznajte, či to urobíte, ak nie – odložte to na “vyradenie”. Ak “áno” – vytvorte samostatnú skupinu, nazvite ju “Oprava”);
 • Páči sa vám to? Páči sa vám v tejto veci?
 • Máte ho kde nosiť? Naše životy sa za posledný rok veľmi zmenili a šatník nemôže zostať rovnaký. Buďte objektívni a racionálni.

Pozorne sa počúvajte. Možno ste sa zmenili aj vy. Je to prirodzený proces, zmenila sa vaša nálada alebo pohľad na svet, zmenili sa vaše štýlové preferencie. Ak sa vám niečo nehodí do vášho súčasného stavu, sú dve možnosti – buď si dáte “pauzu od seba” (v prípade, že je daná vec drahá vášmu srdcu alebo peňaženke), alebo “likvidáciu”.

4. To isté urobte s topánkami, taškami a doplnkami.

Takže. Po obrovskom množstve práce by ste mali mať niekoľko “skupín podľa vašich záujmov”. Podrobnejšie sa venujte osudu každého z nich.

“Likvidácia” – môžete ich darovať, predať alebo zlikvidovať akýmkoľvek ekologickým spôsobom, ktorý vám vyhovuje.
“Oprava” – do ateliéru, dielne, čistiarne, prania. A to hneď, inak sa toto zoskupenie opäť plynule presunie do šatníka a vaša tvrdá práca vyjde nazmar.
“Mám pochybnosti, musím si to vyskúšať” – vyskúšajte si to a potom to zoraďte podľa výsledku skúšania. Nezabudnite si zladiť make-up a vlasy, aby ste boli pri rozhodovaní objektívnejší.
Skupina “Super! Zachovať!” by mala spĺňať požiadavku sezónnosti, pokračujte v práci s ňou. Možno ste si už predtým sami usporiadali šatník alebo využili služby stylistu a vytvorili si základné kapsuly.

Vtedy je to pre vás jednoduché a ľahké: osviežte si v pamäti zozbierané outfity, pozrite sa do skupiny “čakajúce, ktoré treba doplniť”. Možno uvidíte nové nápady a kombinácie. Odfoťte si svoje outfity, bude to veľmi užitočné.

Výsledkom je:

Uvidíte, čo si musíte kúpiť, aby bol váš šatník funkčnejší a efektívnejší. Vytvoríte si nákupný zoznam a každý nákup sa pre vás stane vedomým a efektívnym. Tento prístup eliminuje možnosť impulzívnych nákupov a sklamaní, čím vám ušetrí peniaze a čas.

Ako usporiadať skladovanie svojho súčasného šatníka


 1. Vyberte si správne vešiaky. Každý odev má vlastný vešiak. Nikdy neskrývajte veci pod inými. Všetko by malo byť viditeľné; je to nevyhnutnosť pre funkčný šatník.
 2. Premyslite si, ako môžete veci čo najlepšie zorganizovať. Dobrou možnosťou je pracovať podľa skupín (saká, blúzky, sukne, nohavice, šaty atď.) alebo napríklad podľa farieb.
 3. Medzi vecami by mal byť priestor. Je to dobré pre veci – vzduch im prospieva, aj pre vás – všetko bude viditeľné.
 4. Všetky vešiaky musia byť rovnakej farby a z rovnakého materiálu. Vešiaky by nemali byť tenké a ploché; ich dĺžka by mala zodpovedať koncu línie ramien na odeve. Nájdite vhodné aj na sukne a nohavice.
 5. Ak sú na nohaviciach šípky, nezabudnite ich úhľadne zložiť presne podľa línie šípok, aby ste nemuseli tráviť drahocenný čas ich žehlením. Nohavice budú vždy v skvelom stave!
 6. Pri úpletoch je najlepšie nepoužívať vešiaky, aby nedošlo k ich deformácii. Môžete ich úhľadne uložiť do políc.
 7. Na uloženie spodnej bielizne použite špeciálne priehradky.
 8. Šperky, opasky, šatky, ponožky je lepšie uložiť do špeciálnych organizérov. Takto budú vždy viditeľné a pripravené na použitie.
 9. Kabelky by mali byť najlepšie uložené na samostatných policiach – ak nie, pomôžu vám závesné organizéry. Háčiky sa neodporúčajú, pretože deformujú tvar rukovätí alebo poškodzujú materiál.
 10. Vždy by mala byť vystavená aj obuv aktuálnej sezóny. Odporúča sa na ne v predsieni alebo v šatni usporiadať police alebo poličky.
Sezónna revízia šatníka praktické tipy od stylistu

Sezónna revízia šatníka praktické tipy od stylistu

Sezónna revízia šatníka praktické tipy od stylistu

Ako zorganizovať skladovanie sezónneho šatníka


 1. Prvou a najdôležitejšou vecou je, že každý kus oblečenia by sa mal skontrolovať, či nemá defekty a škvrny, a ak sa zistia, mali by sa zodpovedajúcim spôsobom opraviť.
 2. Všetky zimné vrchné odevy by sa mali vopred vyčistiť. Všetko ostatné by sa malo dobre vyprať a vysušiť.
 3. Všetky odevy, pri ktorých je dôležité zachovanie tvaru (kožuchy, kabáty, bundy, saká, zložité alebo objemné odevy), by sa mali skladovať len na vešiakoch a je dôležité vybrať si vešiaky vhodné pre daný tvar.
 4. Najlepšie je ukladať predmety do látkových alebo vlnených obalov, čo je dôležité najmä v prípade kožušín. Takto bude vaše oblečenie chránené pred vyblednutím a prachom, bude dýchať a zaručene vás bude tešiť aj v ďalšej sezóne. Do vrecka môžete vložiť vonné vrecúška, repelent proti moliam.
 5. Vákuové vrecia môžete použiť na sezónne uskladnenie ostatných vecí (ušetríte tak veľa miesta). Špeciálne textilné škatule alebo uzamykateľné úložné diely, označte ich alebo priložte fotografiu (aby ste vždy vedeli, kde sa čo nachádza).
 6. Topánky skladujte v krabiciach, ktoré ste predtým vyčistili a vysušili. Možno použiť aj priehľadné úložné boxy.
 7. Umiestnite sezónne kabelky do látkových vreciek alebo špeciálnych organizérov a umiestnite ich na police s odstupom, aby sa nedeformovali.
skladovanie sezónneho šatníka

skladovanie sezónneho šatníka

Všetky sezónne predmety odkladáme na horné police alebo do iných priestorov určených na tento účel vo vašej domácnosti.
Revízia šatníka je časovo náročný proces. Vyhraďte si deň, keď budete mať voľno od pracovných a iných povinností.

Výsledok uvidíte okamžite – sú to vaše pozitívne emócie a dobrá nálada na celú sezónu!


Fashionista | Last Updated:   December 9, 2022