Black Friday NotinoBlack Friday Notino
Ako sa vyvíjala móda v 20. storočí

Ako sa vyvíjala móda v 20. storočí

História módy alebo história vzniku odevov je ako zrkadlo, v ktorom sa odrážajú celé dejiny civilizácie. Každá krajina, každý národ, v rôznych etapách ľudskej spoločnosti, prispeli k formovaniu pojmu móda.

Móda vždy podporovala kultúru tela a módne trendy sú určované spoločenskými postojmi a udalosťami, ktoré menia spôsob života ľudí. Mnohé dievčatá si neuvedomujú, že medzi dnešnými módnymi trendmi a módou z roku 1900 je veľa podobností. Poďme sa pozrieť do histórie a zistiť, ako sa móda vyvíjala v minulom storočí.

Móda na začiatku 20. storočia

Ženská móda 20. storočia menila spolu s postupnými zmenami v spoločnosti a globálnymi udalosťami, ako bola prvá a druhá svetová vojna, prechod od ženy v domácnosti k nezávislej žene, čo sa prirodzene odrazilo aj v móde.

Mnohé ženy si dnes myslia: “Čím viac sa vyzlečiem, tým väčší úspech budem mať.” V skutočnosti to nie je pravda. Čím viac budem skrývať všetko, čo mám, tým väčší záujem o mňa bude mať muž. To, čo muža priťahuje, je vytvoriť ilúziu pásu, pŕs a bokov, nie ukázať všetko naraz. Na podvedomej úrovni muž pochopí, že nie ste promiskuitná žena a že je možné s vami vybudovať vzťah.

Móda na začiatku 20. storočia

Postoj k nahote v roku 1900 bol veľmi odlišný od dnešného, ženy v tomto období nosili dlhé šaty a stiahli si pás do takej miery, že vyzerali ako presýpacie hodiny. Zatiaľ čo dnes by sa mnohé herečky vyzliekli na fotenie do lesklého časopisu a väčšina ľudí to považuje za normálne, ženy v 90. rokoch 20. storočia si to nedovolili a považovali to za promiskuitu.

Móda tohto obdobia sa snažila zdôrazniť ženskú prirodzenosť, ukázať mužom to, čo majú najradšej, a to kontrast medzi prsiami, pásom a bokmi, ale zahaleným spôsobom. Dokonca aj make-up mierne zvýrazňoval črty tváre a bol takmer neviditeľný. Móda tých rokov vytvárala jedinečný životný štýl a vtedajšie modely zodpovedali pôvabu a krehkosti štýlu Art Nouveau. Silne stiahnutý pás, otvorené rukávy, veľké klobúky, šaty s krásnym trendom, zdobené dlhou vlečkou – to všetko je teraz opäť v móde. V móde boli oblé tvary, plnosť ženy znamenala jej zdravie, ak bolo dievča štíhle, považovalo sa za nezdravé.

Móda na začiatku 20. storočia
Veľkým prevratom v móde 20. storočia bol ruský balet. Sergej Ďagilev priniesol ruský balet do Théâtre du Châtelet v Paríži v roku 1909. V snahe získať veľké publikum nosili tanečníci jeho súboru namiesto korzetov, ktoré sa dostali do módy v roku 1903, ale obľúbenými sa stali až po dňoch ruského baletu v Paríži, podprsenky, mali odhalené bruchá a otvorené ruky. Baletny súbor Ďagileva tiež nebol vychudnutý; balet v tých časoch bol iný ako dnes.

Móda 10. rokov 20. storočia

Počas prvej svetovej vojny v roku 1914 sa móda dramaticky mení. Muži idú dopredu. Prvýkrát v histórii ľudstva sa ženy stávajú slobodnými. Všetky mužské povinnosti padajú na plecia žien, ženy chodia do práce – ako ošetrovateľky do armády, do obchodu, do tovární a fabrík, učia sa mužským profesiám, čo je začiatok emancipácie.

To zmenilo kult ženskej krásy – oblé tvary vyšli z módy. Na konci vojny v roku 1918 už takýchto žien nebolo, vojna priniesla stres, hlad a utrpenie a ženy museli tvrdo pracovať, nosiť pracovné oblečenie, ktoré predtým nosili len muži. Kult opulentných dám upadal, pretože ich opúšťal nedostatok potravín.

Na konci vojny zmenil vtedajší renomovaný francúzsky návrhár Paul Poiret spôsob obliekania žien a úplne odstránil korzet z dámskeho oblečenia. Oblečenie sa drží okolo krku a je tu možnosť obnažiť chrbát. Hlavným predmetom záujmu mužov sa stáva chrbát.

Móda 10. rokov 20. storočia

Nová silueta pripomína skôr dosku – je rovná, úplne zjednodušená, vlasy sú ostrihané nakrátko a štýl sa nazýva “la garçonne”. Ženy si dovolili ešte viac – prezliekli sa do priehľadných mušelínových šiat vyšívaných korálkami a sklenenými perlami, ktoré sa často nosili na nahom tele. Dámske líčenie sa stalo výrazným.

Dĺžka sukní sa stále krátila. To viedlo k nárastu sexuality, ženy sa cítili slobodnejšie a voľnejšie. V tých časoch bol v móde výrazne slobodný životný štýl, ženy mali možnosť vysloviť svoj názor.

Móda 20. rokov 20. storočia

Móda 20. rokov 20. storočia
Kánon krásy dvadsiatničky – má krátky účes, čierne viečka, malé pery, ploché prsia, krátke šaty po kolená bez zvýraznenia pásu, ktoré drží remienok okolo krku, a cigaretu, v tých časoch bolo moderné fajčiť.

A tie ženy, ktoré spoznali svet mužskej sily a mužských povolaní: ťažko pracovali na domácom fronte, pracovali v továrňach a poskytovali všemožnú pomoc vojakom na fronte, tieto ženy v 20. rokoch 20. storočia samostatne vstúpili do športu, vznikli ženské amatérske futbalové tímy, hokejové tímy, ženský box. Ženy začali strácať svoje ženské črty, začali chcieť ukázať svoju silu.

V dvadsiatych rokoch sa objavuje mnoho ženských klubov. V povojnových rokoch nie je dostatok mužov pre všetkých. Ženy sú nútené niesť bremeno povinností, ktoré predtým niesli muži sami. To sa odráža aj v móde 20. rokov. Ženy sa postupne prezliekajú do mužského oblečenia, nohavíc a topánok, krátkych účesov a mužských žaketov. Povolené sú zmiešané pláže; v minulosti boli mužské a ženské pláže oddelené. Ženy teraz trávia viac času na pláži, aby sa zoznámili s mužmi. Opálené telo sa stáva módnym.

Móda 30. rokov 20. storočia

Móda 30. rokov je návratom späť. Módne, oblé tvary a splývavé línie ženskej postavy sú opäť v móde. Zmätené emancipované roky nahradili zmyselné tridsiatky. Do módy sa vrátili dlhé šaty, ktoré zakrývali všetko, čo emancipované ženy ukazovali.

Líčenie však zostalo výrazné. Získaním rovnakých práv ako muž si žena uvedomila, že nemusí napodobňovať muža a súťažiť s ním v hrubej sile, jej úlohou je byť jemnou, zmyselnou a zraniteľnou.

Móda 30. rokov 20. storočia

Móda 40. rokov 20. storočia

Móda 40. rokov bola inšpirovaná druhou svetovou vojnou. Najmä počas vojny bol nedostatok látok, mnohé šaty sa šili zo starých šiat, v móde boli topánky na platforme, ženy boli zbavené možnosti starať sa o svoje vlasy, takže hlavným doplnkom žien bol turban, dlhé vlasy sa česali a skrývali do turbanov, takže ženy nosili vlasy vysoko.

Móda 40. rokov 20. storočia
Široké ramená v dámskom oblečení. V móde bol vojenský štýl a tmavé, praktické odtiene: tmavohnedá, bordová. Tašky boli často hranaté v tvare nábojnice, do módy prišla pytónová a krokodília koža, pretože všetky ostatné druhy kože sa používali na uniformy vojakov. Zips na zadnej strane sa stal populárnym a bol takmer na všetkých dámskych šatách.

Po skončení druhej svetovej vojny boli v móde atletické a upravené ženské telo, veľké tvary a zvýraznený pás, kult športu a ženský aktivizmus. Je to spôsobené tým, že ženy sa v povojnových rokoch aktívne zapájali do pracovného života.

Móda 50. rokov 20. storočia

V 50. rokoch 20. storočia sa do módy vrátili korzety, ktoré zdôrazňovali ženský pás, rovnako ako v roku 1900, s jediným rozdielom, že moderné oblečenie bolo otvorené, pretože niektoré z nich mali široký výstrih. Móda päťdesiatych rokov kopírovala takmer všetko z módy začiatku dvadsiateho storočia.

Móda 50. rokov 20. storočia
Móda 50. rokov 20. storočia

Do módy sa dostali kockované úzke nohavice, kockované saká a šaty, ako aj bodkované šaty. Ramená žien sa opäť zužujú. Hlavným znakom je štíhlosť a ladnosť, okrúhle klobúky a špicaté topánky – to všetko zdôrazňuje nezávislý obraz ženy.

Móda 60. rokov 20. storočia

Móda 60. rokov 20. storočia
V 60. rokoch boli v móde miniatúrne ženy. Sexuálna revolúcia podporovala osobitý vzhľad – bábikové tváre, štíhlosť, voľné rovné vlasy, krátke voľné účesy, malé šaty alebo drzé minisukne.

Hnutie hippies v roku 1968 vnieslo do módy vlastné zmeny, keď sa objavil unisex štýl, košele a nohavice pánskeho strihu, ženy sa od mužov odlišovali len štíhlou postavou, vysokými čižmami a dlhými vlasmi, nášivkami a nálepkami “láska” a “mier”.

Móda 70. rokov 20. storočia

V 70. rokoch sa objavilo niekoľko štýlov: rastúca popularita štýlu hippies, ako aj punk, glam rock, unisex a boho. V móde boli rozšírené nohavice, splývavé látky, oblečenie s pestrými potlačami a strapcami.

Medzi hippies boli najobľúbenejšie ľahké letné šaty v pestrých farbách v kombinácii s džínsovými bundami alebo džínsovými vestami a hippies nosili sandále alebo ľahké čižmy. Ich ruky a krky zdobili korálky z prírodných materiálov a náramky. Štýl hippies bol americký a považoval sa za folklórny, inšpirovaný indiánskymi kmeňmi.

Bohémsky štýl (boho) predstavovali šaty a letné šaty so šifónom. Bohémsky štýl bol veľmi romantický a ženský so širokými rukávmi, záhybmi a čipkovanými výšivkami.

Móda 70. rokov 20. storočia

Móda 80. rokov 20. storočia

V 80. rokoch opäť prevládali rôzne štýly:

  1. mladistvý štýl hip-hop – pouličný štýl,
  2. športový štýl – aerobik a fitnes (stal sa módnym a získava na popularite),
  3. agresívna sexualita – tento štýl žien sa presunul z televíznych obrazoviek.

Predstava o kráse ženského tela sa mení – v móde sú štíhle, atletické dievčatá. Filmový priemysel mal na ženy veľký vplyv. Stalo sa módou nosiť to, čo nosili hlavné hrdinky vo filmoch, a boli to najmä módne značky Versace, Valentino, Emanuel Ungaro, Cerutti, Chanel, Christian Lacroix.Ženy sa snažili byť ako hlavné hrdinky vo filmoch a veľmi túžili kupovať oblečenie známych značiek.

Móda 80. rokov 20. storočia
Móda 80. rokov 20. storočia

V osemdesiatych rokoch ženy dokazujú spoločnosti, že sú rovnako schopné ako muži viesť podnik. Podieľajú sa na obchode, zakladajú finančné korporácie alebo zastávajú kľúčové pozície v multimiliónových spoločnostiach – takto vzniká pojem podnikateľka. Obraz “business lady” je obrazom strohej a elegantnej biznis ženy: vypasované šaty, nohavicové kostýmy, saká a kabátiky so širokými ramenami a večerné šaty.

Móda 90. rokov 20. storočia

V 90. rokoch 20. storočia boli medzi tínedžerkami najpopulárnejšie štýly grunge a hip-hop, keďže vo svete mládežníckej hudby sa objavovali hviezdy pouličného štýlu hip-hopu. Ďalším dôvodom obľúbenosti tohto štýlu bolo pohodlie tohto oblečenia v každodennom živote: džínsy, tričká, mikiny, svetre, z obuvi ste mohli nosiť pohodlné tenisky a topánky.
Móda 90. rokov 20. storočia
Móda 90. rokov 20. storočia
Vďaka hudobnej skupine Nirvana sa v deväťdesiatych rokoch stal populárnym štýl grunge, ktorý mal medzi mladými ľuďmi obrovský úspech a tínedžeri chceli vyzerať ako Kurt Cobain. Mladé dievčatá nosili svetre o dve veľkosti väčšie a vrecovité džínsy, čím dávali najavo svoju ľahostajnosť k móde.

Charakteristickým znakom tohto štýlu bolo nedbalé oblečenie. Mali na sebe košele po lakte, roztrhané džínsy, tričká, motorkárske bundy, tenisky a hrubé topánky. Grunge pripomínal éru hippies, ale chýbala mu ľahkosť tohto štýlu.

Móda v roku 2000

Píše sa rok 2000. V roku 2000 vstúpili do módy odhaľujúce outfity, zrejme kvôli nedostatku materiálov a vyčerpaniu zdrojov planéty sa všetky odevy skracujú presne o polovicu. V móde: krátke topy, minisukne, otvorené rukávy a hlboké výstrihy, minimalizmus v obliekaní a nezáleží na tom, či má dievča štíhlu postavu alebo má ladné krivky. Samozrejme, prioritou sú dievčatá, ktoré venujú čas fitnessu. Koktejlové šaty nahrádzajú dlhé róby a kabelky sa nahrádzajú clutchmi.

Móda v roku 2000
Móda v roku 2000

Džínsy sú v móde medzi tínedžermi, štýl, ktorý sa od čias hip-hopu v deväťdesiatych rokoch výrazne zmenil. Džínsový štýl sa zmenil, stal sa výraznejším a ženskejším – skinny džínsy, džínsy s nízkym pásom, džínsy s dierami na kolenách, džínsy s kamienkovými vzormi, priliehavé džínsové bundy a saká. Vôbec sa to nepodobá na to, čo nosili tínedžerky v deväťdesiatych rokoch.

Fashionista | Last Updated:   March 11, 2022